Kadın Sağlığı

Her 10 kadından biri vajinismus

Her 10 kadından birisi vajinismus sorunu yaşıyor

Birçok ülkede olduğu üzere Türkiye’de de her 10 kadından 1’inde meydana gelen ve kadınların korkulu rüyası olan bu teşhisin adı ‘vajinismus’tur.

Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Adana Şube Başkanı Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Taner Canatar, birçok ülkede de olduğu gibi Türkiye’de de baskı altında tutulduğu kadınların kabus gibi görmelerine neden olan “Vajinismusun” 10 kadından 1’inde olduğunu teşhis edip, tedavisi olduğunu belirtti.

Dr. Taner Canatar, CİSED‘in yaptığı araştırmalarına göre, vajinismus Türkiye’de kadınlarda sıkça rastlanan işlev problemlerindendir. Dünya Sağlık Örgütü vajinismusun fiziksel bir engel olmadığını açıklamıştır fakat kadınların korkusu, kaygısı ve endişeleri nedeniyle ilişkiye izin vermemesi olarak bildirildi.

Dr. Canatar, şöyle dedi:

Ayrıca vajinismus bazı işlev bozukluklarının bir sebebi de psikolojik kaygıdır. Kaygılar da kadının ilişkiden zevk alamamasını sağlar. Bu tanının gerçek sebebi psikolojiktir, her kişide aynı nedenle oluşmamaktadır. Tek bilinen gerçek ise kaçınma, erteleme problemidir.

Canatar erkeklerin rolünün büyük olduğunu belirterek şu kelimeler ile ifade etti:

“Sürekli olan bu olay; çiftler bu gibi durumlarda doktora danışmak yerine kabullenmektedirler. İlk başlarda bu durumun geçici olduğunu düşünürler sonra durumun geçmeyeceği anlaşılınca kadınlarda gerginlik ve kadınlığında eksiklik meydana geldiğini düşünmektedir.

Kadınlardaki bu durum erkeklerde kendisini istemediğini düşüncesine yol açar. Erkekler, kadınların bu hareketlerini naz, kapris gibi de algılanabilir. Fakat kadınların elinde olmadığını bilmeyerek erkekler kadınları daha çok bu sıkıntılarla yokuşa sürmektedirler.

Bu durumda kendinize biraz süre tanıyıp sorun çözülmezse mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Bu bir hastalık değildir ve tedavisi kesin olan bir tanıdır. Bu konuda çiftlerin ikisine de rol düşmektedir. Erkek kadına yardımcı olmalı kimse kimseyi suçlamamalıdır. Mutlaka psikolojik destek verilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu