Kadın Sağlığı

Adet Görememe, Adet Kanaması Düzensizliği ve Gecikmesi Neden Olur?

Adet Görememe, Adet Kanaması Düzensizliği ve Adet Gecikmesi Neden Olur?

Ergenlik çağını geçen her kadın düzenli aralıklara adet kanaması yaşar. Ancak adet düzensizliği de kadınların sık sık şikayet ettiği bir durumdur. Bu duruma ise vücutta gelişen yumurtanın çatlamaması sebep olmaktadır. Ancak bunun dışında da pek çok neden mevcuttur.

Öncelikle adet görmek için vücutta yaşanan değişimlere bir göz atalım:

  • Beynin hipotalamus bölgesinden, hipofiz bezine giden uyarı sayesinde FSH ve LH hormonları uygun seviyede üretilmeli ve bu hormon seviyesinin artması sonucu hormonlar kana geçmelidir.
  • Salgılanan bu iki hormon yumurta hücrelerini içeren yumurtalıkta, folikül gelişimini uyararak yumurtlamanın gerçekleşmesini sağlamalıdır.
  • Folikülde üretilen östrojen ve progesteron hormonları rahim duvarında normal bir kalınlaşmaya neden olmalıdır.
  • Yumurtalama sonrası gebe kalınmamış olunmalı ve yumurtlamadan itibaren 14 gün boyunca progesteron hormonu salgılayan sarı cisim artık salgıyı durdurmalıdır.
  • Sarı cismin bu hormon salgısının aniden durdurması ile rahim içinde dökülme gerçekleşir ve bu durum kanamaya neden olur. Bu kanamanın rahim ile vajina arasında yer alan ve açık olan yollardan dışarı atılması ise adet kanaması olarak bilinir.

Yukarıda sırasıyla anlatılan mekanizmanın işleyişinde aksaklık olması, beklenen adet kanamasının geç olmasına sebep olabilir. Bu durumun tekrarlanması halinde ise adet düzensizliği yaşanmaktadır.

Daha Basit Bir Anlatımla

Adet kanamasının düzenli gerçekleşmesi için aşağıda anlatılan dört farklı bölümün, hem kendi içinde, hem de diğer bölümlerle uyum içinde çalışması gerekmektedir.

  1. Bölüm: Rahim ve vajina arasında tamamıyla açık bir akış yolu olmalı.
  2. Bölüm: Yumurtalıklar her ay düzenli yumurta üretmeli ve sonra bu yumurtayı çatlatarak dışarı bırakmalı
  3. Bölüm: Hipofiz salgısı bezi sağlıklı işlemeli
  4. Bölüm: Hipotalamus bölgesi, beyin ile uyumlu çalışmalı

İlk Adet Kanamasının Görülememiş Olması

İlk adet kanaması olana kadar hipotalamus ve hipofiz hormonları az salgılandığı için yumurtalıklar, yumurtlama yapmaz. Yumurtalamanın gerçekleşmesi için hormon seviyesinin çok daha fazla artması gerekmektedir. Bu hormon salgılarının artması, genç kızlardaki meme gelişimi ve kadına özgü kıllanma şeklinde kendini gösterir. Hormonların daha da artması ile rahim iç tabakasında kalınlaşma olur ve bir süre sonra, ülkemizde ortalama 12.5 yaşında ilk adet kanaması gerçekleşir. Bu kanama henüz yeterli hormon seviyesine ulaşılmadığından, yumurtlama olmadan gerçekleşir. Bu yüzden ilk kanamadan sonraki kanamaların düzensiz olması normaldir. Bir kaç adet döneminden sonra adet kanaması düzene girecektir.

Yumurtlamanın gerçekleşmesi, hormonların tam olarak düzene girmesi ile olur. Bu aşamadan sonra her genç kız düzenli olarak adet görmeye devam eder.

Ergenlik Dönemi

Normal vücut gelişimine sahip çocukların bir sonraki gelişim evresi, ergenlik dönemi olarak gerçekleşecektir. Her genç kızın ergenlik dönemine girmesi genetik ve çevresel etkenler nedeniyle farklılık gösterebilir. Annenin ergenlik yaşı, kızlarının ergenlik yaşı konusunda da ipucu vermektedir. Çevresel faktör olarak ise sıcak iklimlerde yaşayan genç kızlar daha erken ergenlik çağına girmektedir.

Vücutta oluşan irileşme, göğüslerde büyüme ve tüylenme gibi işaretler ergenlik basamaklarıdır. Bu değişimleri gösteren kişi ilk adet kanamasına hazırlanıyor demektir. Bu değişimler yaşandığı sürece ilk adet kanamasının 16 yaşına kadar olması normal kabul edilebilir. Bu süreden sonra halen adet görmeyen kızlar bir doktor kontrolünden geçmelidir.

İlk adet kanamasının görülmemiş olmasının altında yatan sebep, yukarıda anlatılmış olan mekanizmanın işleyişinde yaşanan aksaklıklar olabilir. Ancak ilk adet kanamasının olmaması çok ender görülen bir durumdur.

Düzenli Adet Kanaması Gören Bir Kadında Sonraki Adet Kanamasının Olmaması

Adet kanamasının rutini adet başlangıcından itibaren sayılacak 28 günde bir olarak gerçekleşmektedir. Bu aralıklarla düzenli adet gören kadının sıradaki adet kanmasının beklenen tarihte olmaması bir gecikmedir. Bu durum ise adet görememe şikayeti olarak kendini gösterecektir.

Çok düzenli adet gören kadının senede bir veya iki kere adetinin gecikmesi olağandır. Bu durum genellikle çevresel faktörlerden kaynaklanır. Hava değişimi, stres, beslenme gibi faktörlerden vücut etkilenmiş olabilir. Bu durumda beynin hipotalamus bölgesi etkilenmiş ve bu durum adet döngünüze yansımıştır. Dolayısı ile endişe edilecek bir durum yoktur.

Düzenli adet gören kadının adetinde gecikme yaşamasının bir diğer nedeni ve en sık görülen nedeni ise gebelik olabilir. Bu durum da nazara alınmalı ve gerekli testler yaptırılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu