Kadın Sağlığı

Adet Nasıl Geciktirilir? Adet Kanaması Geciktirme İlaçları Nelerdir?

Adet Nasıl Geciktirilir? Adet Kanaması Geciktirme İlaçları Nelerdir?

Adet kanaması normal seyrinde 28 günde bir olarak gerçekleşmektedir. Ancak bazı özel durumlarda adet kanamasının zamanlamasına müdahale edilerek ertelenebilmektedir. Mesela tatile gidileceği zaman, düğün zamanı, balayı zamanı ya da hac ibadeti yapılacağı zaman gibi durumlarda adet dönemi kontrol edilmek istenmektedir. Çünkü böyle günler çok daha önceden planlandığı için adet dönemiyle uyumlu tarihlere ayarlamak çok zor olabilir.

Adet dönemini şiddetli ağrılarla geçiren kişiler için de bazen adet dönemini ertelemek gerekebilir. Çünkü bazı kadınlarda yaşanan sancılar ve kramplar günlük hayatı dahi çekilmez kılabilmektedir. Yoğun iş temponuzun olduğu zamanlarda ya da sporcular için müsabakalara rastlayan zamanlarda adet kanaması ertelenmek istenebilir.

Bunun için mutlaka önce doktora danışmalı ondan sonra bir takım önlemler alınmalı ya da ilaçlar kullanılmalıdır. Adet döngüsünün sürekli olarak bilerek geciktirilmesi kadın sağlığı için sakıncalı olabilirken, senede bir veya iki kez yaşanan gecikmelerin sağlık üzerinde bilinen olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

Doğum Kontrol Hapıyla Geciktirme

Doktor kontrolünde doğum kontrol hapı kullanan kadınlar, normalde iki kutu arasında bir haftalık ara vermektedir. Adet geciktirmek isteniyorsa bu bir haftalık arada da doğum kontrol hapına devam edilir. İlaç kullanımı bırakılınca bir hafta içinde adet kanaması gerçekleşir. Bu yöntem doğum kontrol hapıyla adet geciktirme yöntemidir ve senede bir defa kullanılabilir. Daha fazlası için mutlaka doktorunuzla görüşün.

Progesteron İlaçlarla Geciktirme

Progesteron içerikli ilaçlar, adet geciktirici ilaç olarak bilinir ve adet gününden beş gün önce, en geç de üç gün önce kullanılmaya başlanır. Çünkü adetinize üç günden az kalmışsa ilaç etkili olmayabilir. Adetinizin olmasını istediğiniz güne kadar devam edilir. İlaç bırakıldıktan birkaç gün sonra adet kanaması gerçekleşir. Bu yöntemde jinekolojik muayene gerektiğinden mutlaka doktor kontrolünde ilaç kullanılmalı.

Yanlış Yöntemler

Eczanelerden adet geciktirici diyerek alabileceğiniz iğne ve ilaçlar mevcuttur. Ancak bu ilaçlar hormon içerikli ilaçlar olduğu için, yan etkileri çok olabilir. Bu yüzden doktor muayenesi olduktan sonra geciktirici ilaçlar kullanılmalıdır.

Gebelik dışında bir nedenle adet kanaması gecikmişse adet söktürücü adıyla eczaneden alınan iğne ve ilaçlar vardır. Bu ilaçlar adet erken olsun diye kullanılabilmektedir. Adet dönemi gelmeden adet olmaya çalışıldığından kesinlikle yanlış bir uygulamadır ve başarısızlıkla sonuçlanır. Kanama yaşanırsa dahi adet kanaması değil, ara kanamadır.

Adet dönemini geciktirmek sonraki adet döneminizde gecikmelere neden olabilmektedir. Bu yüzden adeti ertelemek zaruriyet olmadıkça tercih edilmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu