Kadın Sağlığı

Adetin gecikmesi ne zaman ciddiye alınmalıdır?

Adet gecikmesinde dikkat edilecek zamanlar

Kadınların büyük bir kısmı her ay düzenli bir şekilde regl dönemini atlatırken bir kısmı ise adet dönemlerinin gecikmesi ya da adet olamama gibi sorunlarla karşılaşırlar. Kadınlarda yaşanan adet gecikmesi uzmanların yapmış olduğu açıklamaya göre yılda bir veya iki kez olduğunda normal olarak görülmektedir.

Adet gecikmesinin yıl içerisinde birkaç kere gecikmesi normal olarak görülse de kadınların sağlığını tehlikeye atabilecek kadar büyük sorunlara neden olan hastalıklarında habercisi olabilmektedir. Adet gecikmesi mevsimsel değişimler, stres altında kalma, yumurtalıklarda yaşanan sorunlar, ağır egzersizler gibi nedenlere bağlı olabilir. En sık rastlanan neden ise foliküllerin çatlamaması olarak bilinmektedir.

adet-gecikmesi-ciddi-önemlidir

Adet gecikmesi yaşandığında kişilerin aklına ilk gelen neden hamilelik olabilmektedir. Ancak adet gecikmesi yumurtalıkta meydana gelen endometriozis kistleri ve yumurtalıkta oluşan iyi huylu ya da kötü huylu tümörlerden de kaynaklanabilmektedir. Zaman zaman hormonal değişimlerde adet gecikmesine neden olabilmektedir.

Adet gecikmesinin tedavisinde genel olarak gecikmeye neden olan sorun belirlenerek ortadan kaldırılmaktadır. Mesela progestoron hormonu artan bayanlarda bu hormona yönelik tedavi ile gecikme ortadan kaldırılabilmektedir. Kadınlar adet günlerinde yaşanan bir iki günlük gecikmeleri önemli bir neden olarak görmediklerinden dolayı vücutlarında meydana gelen sorunları da bilememektedir.

adet-gecikmesi-ciddi-alinmali

Adet gecikmesi nedeniyle sorun yaşayan bayanlarda rahim içerisinde bulunan endometrium tabakası kalınlaştığından dolayı kanser riski artabilir. Ayrıca adet gecikmesi nedeniyle uzun süre çocuk sahibi olunamayabilir. Zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu