Sağlık

Ağrı kesicilerde ölüm riski var!

Ağrı kesicilerde ölüm riski var!

İçtiğimiz ağrı kesiciler, antibiyotikler bazen beklenmedik ağrılara yol açabiliyorlar. Bazı ateş düşürücüler, ağrı kesiciler veya antibiyotikler vücutta beklenmedik alerjik reaksiyon oluşturup ani ölümlere yol açabiliyor.

Prof. Dr. Nermin Güler alerjiye neden olan maddelerin herhangi bir şekilde vücuda girmesi sonucu vücutta oluşan reaksiyonlar neticesinde ani ölümler oluşabileceğini kaydetti.

Deride yaygın döküntü, kaşıntı, kızarıklık; dil ve dudakların şişmesi, zor nefes alma, kusma, bulantı ve kan basıncında ani düşme ile boy gösteren anafilaksi durumun da kişinin derhal hastaneye gitmesinin çok büyük önem taşıdığına dikkat çekti Doktor Güler. Bunun alerjilerin en ağrılı, en hızla yayılan ve en kötü sonuçlar doğuranı olduğunu söyledi. Alerjik etmenlere dikkat etmenin çok önemli olduğunu vurguladı…

Prof. Dr. Güler, anafilaksi olayında derhal teşhis konarak tedaviye başlanması gerektiğini, yoksa ölüm riskinin çok fazla olduğunu söyleyerek, “yeteri kadar müdahale edilmediğinde kalp yetmezliği veya solunum darlığı gibi sorunlar ölüme yol açabilir dedi.” Her doktor hayatlarında bir defa da olsa bu acı ölümle karşılaşabilir dedi.

Astımdan korunmak için çiftlik hayatı

Doktorumuz çiftlik hayatının insanları birçok alerjik etmenden koruduğunu ve bunun araştırmalar ile neticelendiğini belirtti. Prof. Dr. Güler, büyük çiftliklerde yaşayan çocuklar da çok daha az astım bronşite rastlandığını belirtti…

Ümidimiz köy hayatı

Büyükbaş hayvanların yaşadığı çiftliklerde yetişen çocukların daha az astım olduğunu söylemiştik. Doktor Güler şunları da ekledi: Büyük çiftlikler pek çok hastalıktan insanları koruyor, yapılan araştırmalar da bunu anıtlar nitelikte kimse aksini savunamaz. Özellikle doğal yaşamın olduğu yerde büyükbaş hayvan varsa orası daha korunaklıdır.

Büyükbaş hayvanların dışkılarında ki zayıf mikroplar insanların sistemlerine adeta bir antrenman olur ve insanı hasta etmezler fakat sürekli bir şekilde insanların sistemlerini geliştirir ve güç kazandırırlar. Böyle olunca bağışıklık sistemi kendine güzel bir kalkan geliştirir ve yeni mikroplara karşı alerji geliştirmez onu yenmeye gayret eder. Çocukları yaz tatillerinde doğal hayatla baş başa kalabilecekleri, ayaklarının yere basacağı doğal ortamlara götürmek gerekir. Böyle böyle yeni bir hayata başlayacağız, bir şeyler değişecek. Köy hayatı hepimiz için ümid olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu