Sağlık

‘Akciğer kanserinde tedavi başarısı’

Akciğer kanserinde tedavi başarısı

Yeni üzerinde çalışılan Crizotinib molekülü, akciğer kanseri tedavisi görenlere üç katı artıyor. Akciğer kanseri dünyada ölüme neden olan hastalıkların başında bulunuyor, bu molekül yeni geliştiriliyor ve ruhsatını da yeni aldı. “Crizotinib”, ALK mutasyonu bulunan hastaların tedavisine yardımcı oluyor. Üstelik hastalıksız yaşama süresini artırıyor. Ayrıca bu molekül tedaviye cevap verme oranını da artırıyor.

İmmuno Onkoloji Derneği Üyesi, Hacettepe Üniversitesi Kanser Enstitüsü, Tıbbi Onkoloji Bilim Alanı Öğrenim Üyesi Doçent. Doktor Mustafa Erman, AA dan Yeşim Sert Karaaslan’a yaptığı açıklamalarında dünyada bir milyon kişinin akciğer kanseri olduğunu söyledi.

Erkekler de ilk sırada bayanlar da ise ikinci sırada ölüm sebebi olarak yer alan akciğer kanseri hakkında Erman, özellikle yüzde seksen beşinin küçük hücreli akciğer kanseri olduğunu söyledi ve bütün bunların yüzde yetmiş beşinin de ağır hasta olduğunu belirtti.

Hava kirliliğinin bu hastalığı tetikleyen önemli bir etken olduğunu ve daha da kötüye yol alan bir, göğüs ağrısı, öksürük, kanlı balgam, nefes darlığı veya boğuk seslilik, akciğer iltihabı, hırıltılar veya bronşit ile tekrar eden sorunlar, ensede ve yüz de şişmeler, iştah kaçması veya zayıflama ile yorgunlukla kendini gösterir. Çoğunlukla üst seviyelerde teşhis edildiğini söyleyen Erman, cerrahi işlem olanağının çok az olduğunu; ilaç ve kimyasal tedavi gibi müdahalelerle hastanın yaşam kalitesinin artırılması ömrünün uzatılması amaçlanmaktadır.

Hastalığın gelişmesinde alk geni

Akciğer kanserinin tedavisi için çok fazla çalışma yürütüldüğünü ve yeni maddelerin de incelemeye alındığını açıklayan Erman, bu hastalıkta tümör tipi ve ilgili gen de önemlidir dedi… “ALK” adlı genin,bu tip akciğer kanserlerinin meydana gelmesinde ciddi bir kısmını etkilediğinin anlaşıldığını söyleyen Erman, bu araştırmalar sonucunda ALK mutasyonu tespit edilenlerde tedavi olanağı sağlayan yeni bir aracın farkına vardıklarını anlattı.

Erman, ilerleyen araştırmalar neticesinde, akciğer kanserinin ilerlemesinde faktör olan genler ve bu genleri amaçlayan ilaç tedavilerinin bulunduğunu söyledi. ALK mutasyonunun kadın erkek farkı gözetmediğini, her yaş aralığında meydana gelebildiğini, hem sigara tüketen ve hem de tüketmeyen kimselerde meydana gelebildiğini vurgulayan Erman, kişide ALK mutasyonu bulunmasının tedavi adına yeni bir umut olabileceğini söyledi. Erman, “Bu sebepten tümörden koparılan doku parçasının, eğitim hastaneleri, eğitim ve araştırma merkezleri veya bu kontrol için raporlu özel hastaneler veya araştırma ortalamaları gibi yetkili merkezlere ulaşması kafidir” diye söyledi.

Yaşam süresini uzatan yeni molekül

Erman, ALK mutasyonu var olan akciğer kanseri bulunan kimselerde tedavi olanağı sağlayan yeni molekülün “Crizotinib” olduğunu söyledi. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafınca onay alan bilimsel çalışmada, kontrol testinde 3 ay olan sağlıklı yaşam zamanının “Crizotinib” olan takımda 7,7 aya açıklandığının ve cevap yüzdelerinin de yüzde 20’den yüzde 65’e çıktığının anlaşıldığını anlattı.

Erman, Türkiye’de “Crizotinib”in bir dizi kimyasal tedavi kullanan ve sonrasında gelişim gösteren küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastaların tedavi görmesi hedefi ile ruhsat alındığını vurgulayıp, bu tedavi sayesinde görme sorunları, bulantı ve ishal rastlanabildiğini; ilaç tedavisi kullananlarda akciğer, karaciğer ve kalp işlevlerinin yakın takibinin dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu