Estetik

Amaç sadece güzellik değil

Estetik çene cerrahisi sadece görünüş olarak değil, vücudumuzun en önemli etkenlerinden bir tanesi olan ısırır çiğneme fonksiyonlarının güçlendirmek için gülüşün düzgün görünmesi için yüzün estetik unsurlar arasındaki en önemli yerlerinden bir tanesidir. Estetik cerrahi uzmanı Operatör Doktor Günay Çavdar koku almakta konuşmada bir çok önemli etkeni içerdiğinden bahsediyor.

Alt ve üst çene kemikleri dişlerin konumlandığı alt ve üst çene yüzün yumuşak doku sunuda destekleyen bir unsurdur. İki çenenin birbiri ile olan ilişkisinin görünümünde son derece önemli olduğunu bildiren Çavdar estetik açıdan şikayet olanları ortognatik cerrahi başvurduklarını bildiriyor.

Çene bölgesinde yaşanılan sorunlar estetik için değil önemli sağlık sorunları yaşayan kişilerin de sorununu çözmek için yapıldığı belirtiliyor. Dişlerin daha çok açılmaması için çürüklerin oluşumunda diş kayıplarına yol açılmaması için eklem ağrılarının önüne geçilmesi için ve de en önemli unsurlardan bir tanesi olan ileriki dönemlerde yaşanacak olan çene kilitlenmesinin önüne geçilmesi için yapıldığını önemle vurguluyor.

Çene Cerrahisi için 18 yaş beklenmeli

Doktor Çavdar ortognatik çene cerrahinin içeriğinde yer alan konuları anlatıyor.

  • En önemli unsurlardan bir tanesi olan çiğneme ve ısırmayı yapısının düzgün hale getirilmek için ameliyatlar yapılıyor.
  • Estetik sorunları gidermek için yapılan ameliyatlarda birçok kişinin rahatsız olduğu önde ya da geride bulunan çeneleri yüzle uygun bir şekilde gelmesi için operasyonlar düzenleniyor.
  • Alt çenenin öne ya da arkaya kayıtta Bu sorunlar birçok sıkıntıyı da tetikliyor. Yüz görüntüsünün şeklini bozarak İnsanların bu tarz problemleri gidermek için estetik cerrahi başvurduklarını bildiriyor.
  • Özellikle küçük veya büyük çeneye müdahale ettirmek için birçok kişinin estetik cerrahi başvurduklarını bildiriyor.

Ortodontik tedaviden önce çene cerrahisinin yapılmasının son derece önemli olduğunu bildiren Dr Çavdar 18 yaşından sonra bu ameliyatların yapılmasını öneriyor ortodontik tedavi altı ay ile 2 yıl arasında değişen süre içeriyor. Çene Cerrahisi ameliyatları ise üç buçuk saat ile 6 saat arasında sürdüğünü belirten Dr genel anestezi altında bu operasyonlar yapılıyor diye devam ediyor. İki gece hastanede kalmanın son derece önemli olduğunu bildiren Doktor hastalar Eski durumuna göre daha estetik bir görünüm kazanması için konuşma çiğneme gibi birçok fonksiyonu daha rahat bir şekilde kullanabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu