Sağlık

Ameliyat ol, 5 günde ayağa kalk

Ameliyat ol 5 günde hemen ayağa kalk!

Kalp Cerrahisinde gelişme sonucu ortaya çıkan yenilikler kalp hastalarının eski yaşamlarına daha kısa sürede dönmelerini sağlamaktadır. Gelişen kalp-damar cerrahisinde çıkan yeni yöntemler sağlık sektöründe oldukça büyük çığır açtı!

Son 10 yıl içerisinde meydana gelen gelişmelere dayanarak kalp ameliyatı sonuçları daha da iyiye gitmektedir. Mesela açık kalp ameliyatı olan hasta, hastanede yalnızca 8-10 gün yatmaktadır. 1 ay nekahat dönemi geçirmektedir. Sonuç itibari ile iş gücü kaybı meydana gelmektedir. Lakin son gelişmeler ile daha kansız, daha küçük deliklerden, kalbi durdurmaksızın yapılabilesi fikirleri öne sürüldü.

Medicana Çamlıca Hastanesinde Kalp ve Damar Cerahisi Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul, “İlk olarak kalbi durdurmadan çalışan kalbe by-pass operasyonları büyük başarı ile gerçekleşmeye başlandı.” Sonra “pencere ameliyatı” denilen bu operasyonun daha ufak insizyondan yapılacağını ortaya koyuldu. Kapak operasyonları son yıllarda bu şekilde uygulanmaktadır. Bu yöntemdeki amaç hastanın en az ağrı çekmesi ve en kısa zamanda ayağa kalkabilmesidir. Ameliyattan sonra 4-5 gün içerisinde taburcu olup kısa zaman içerisinde işine dönebilmektedir dedi.

Ameliyatı ufak kesiklerle atlatın!

Kalp hastası olan Vildan Çavdar’ı başarılı bir operasyon ile hayata dönmesine sebep olan Prof. Dr. Yavuz Beşoğlu, “amacımızın 2 nedeni vardır. Minimal invavziv 1.si, kalp durdurulmadan kalp kapağının tamir olması 2.sidir. Memenin dış kenarından 5 ile 6 cm olacak kadar ufak bir kesik ile kalp durdurulmadan kapakçığın yaprakçıklarına tekrar bir formasyon verdik. Ameliyatın 4. gününde normal yaşamına geri döndü.”

Sosyal yaşamınızı etkilemez

Kalp ameliyatından hemen sonra normal yaşamınıza dönebilirsiniz. Kanama riski oldukça azdır, enfeksiyon olma riski gayet düşüktür, iyileşme süresi daha da hızlı, hastanın kendisi bile ameliyat yerini göremez, estetik ve psikolojik yönden kişi ameliyat olmamış gibidir, sosyal ve ilişki problemi gerçekleşmez, ameliyattan sonra hasta dilediği pozisyonda yatabilir. Fakat yekten sonra sakıncalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu