Anne & Çocuk

Anne Baba Stresinin Çocuk Üzerindeki Psikolojisi

Anne baba stresi çocukları etkiliyor!

Çocuklar, stresle baş ederken yetişkinlere çok daha göre fazla zorluk çekebiliyor. Çünkü çocukların psikolojileri yetişkinlere göre çok daha az gelişmiş durumda…

Çocuklar, anne babalarının gün içerisinde gerginlik, hastalık, iş hayatının temposu gibi nedenlerle yaşamış oldukları stres sonucunda etkilenebiliyor. Bu konuda aydınlatıcı bilgiler veren Ayşe Yanık Kundsen, çocukların ailelerinden etkilenerek yaşadıkları uyku düzensizlikleri, karşı gelme atakları, sürekli gergin ve mutsuz olma durumlarını açıklıyor.

Anne ve babanın yaşadığı gerginlik sonucunda, çocuklarda görülen değişimler;

Anne ve babanın yaşamış olduğu gerginlik ve stres gibi durumlardan en çok çocukların etkilendiği görülür. Bu durumda çocuklar iştahını kaybetme, uyku düzenlerinin bozulması, sosyal çevre ile iletişim kuramama, öz güven eksikliği, içe kapanık olma gibi durumlar yaşayabilir. Bu durumların sonucunda ise okuldaki arkadaşlarıyla sürekli kavga etme, huysuzluk gösterme ve insanlarla olan iletişiminin bozulması sonuçlarıyla karşı karşıya kalırlar. Çünkü çocuklar, bu gibi gergin ortamlarda, anne ve babalarının davranışlarına göre kendilerine bir davranış modeli belirlerler ve buna göre yaşarlar.

Çocuklar, aile içinde yaşanan gerginlikten etkilenmesi sebebiyle, ebeveynlerinin sözlerini dinlemez hale gelir. Onlara olan güveni artık azalmıştır. Güven azalması ise çocukta hırçın ve huysuz bir tavır yarattığı için, arkadaş çevresini kendisinden uzaklaştırmasına ve yalnız kalmasına neden olur. Hiçbir sosyal aktiviteye katılmak istemez ve kendini rahat ifade edemeyeceğini düşünür.

Çocuğunuzun psikolojisi kötü etkileniyor

Ebeveynlerin yaşamış oldukları birden çok stres yaratan olay karşısında, çocuklar da ciddi boyutlarda etkileniyor. Bazı çocukların bu etkilenmeyi davranışları ile belli etmesi durumunda, hemen müdahale edilmesi hayati önem taşıyor. Bu konuda aileleri net bir şekilde uyaran Psikolog Kundsen, müdahale edilmeyen çocuklarda stresin, onları ilerleyen zamanlarda daha çok yıpratabileceğini ve anne babaların bu konuda çok dikkatli olmaları gerektiğini belirtiyor. Ailede yaşanabilecek çeşitli stres faktörlerini ise, sözel ve fiziksel şiddet uygulama, ağır hastalık geçirme durumu, anne ya da babanın yakınlarını kaybetmesi, annenin çalışmaya başlaması, aileye yeni bir bebek katılması, maddi sıkıntılar ve boşanma şeklinde belirtiyor.

Çocukları, yaşadıkları bu streslerden kurtarmanın yolları olduğu belirten Psikolog Ayşe Yanık Kundsen, çocukların bu gibi durumlarda mutlaka bir uzmandan yardım alması gerektiğinin üzerini önemle vurguluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu