Hamilelik

Anne karnında down testi

Hamilelikte anne karnında down testi

Genetik Bilimi anne adaylarını ilgilendiren yeni bir yöntem geliştirdi! Yeni gelişmiş olan test ile bebek anne karnında iken bütün hastalıklarına erken tanı ile önlem alabileceklerini Tıbbi Genetik Uzmanı Dr. Yaman Sağlam sizlere bu konu hakkında detaylı bir şekilde anlattı.

Uzun uzun bekleyişlere son!

Hamile kadınlar doğacak olan bebeklerinin sağlıkları hakkında bilgi sahibi olmak için artık doğumu beklememektedirler. Genetik bilimin geliştirmiş olduğu girişimsel olmayan doğum öncesi genetik tanı yöntemi sayesinde; anne adayları artık hamileliklerinin 10. haftasında bebek sağlığı hakkında bütün bilgiye sahip olmaktadır. Ayrıca bu gebelik testleri ve amniyosentez yaptırmadan, bir tüp kan alarak bebeğin bütün genetik özelliklerini öğrenebilir.

Yalnızca bir tüp kan yeterlidir

Geliştirilmiş olan bu yeni yöntemin anne adayları için çok yararlı bir yöntem olacaktır. Anne adayının kolundan alınacak bir tüp kan, anne karnındaki bebekteki bütün genetik özellikler, belirlenecek ve hastalıklara erken tanı koyulacaktır.

Amniyosentez için veda vakti!

Gebeliğin en başından itibaren bebekte meydana gelen genetik hastalıklar yönünden birçok risk meydana gelmektedir. Anne adayları ise bunu öğrenmek için bebek 4-4,5 aylık olana kadar sabırla beklemek durumundadırlar. Bu zaman içerisinde genelik testleri yapılır, anne adayı defalarca ultrason takibine girmektedir. Son olarak gerekli görüldüğü takdirde amniyosentez yapılır.

Bebek 4,5 aylıkken travma

Amniyosentez söylemiş olduğumuz gibi girişimsel işlemdir. Girişimsel işlem sonucu genetik bölümüne gelmektedir. Sonuçlar 3 hafta içerisinde belli olur. Bu süre de bebeğin yaklaşık 4,5 aylık olduğu zamana denk gelir. Test sonucunda olumsuz sonuç alındığı takdirde ailenin vereceği karar sonunda gebelik sonlandırılmaktadır. Ne yazık ki gebelik çok ilerlediği için anne adayının ciddi travma meydana getirmektedir. Amniyosentezde çok az da olsa düşük riski bulunmaktadır.

Kesin sonuca varılır

Yeni gelişmiş olan genetik test anne adaylarının ciddi bir stresli bekleyişten kurtarıyor. Gebeliğin 10. haftasında anne adayının kolundan 1 tüp kan alınır. Böylelikle bebeğin DNA’sına yapılan analiz sonucu, bebekteki hastalıklara erkenden tanı konulabilecek. Aslına bakılırsa bu geliştirilmiş olan işlem, amniyosentez yöntemine nazaran hem basit, hem hızlı hem de risksiz ve güvenilirdir. Mesela test sonucunda şu hastalık riski vardır değil, hastalık vardır diyoruz. Kesin sonuca varılıyor.

Bebek doğmadan kısır olduğu bilinecek

Geliştirilmiş olan bu yöntem yalnızca Down sendromu olanları değil birçok hastalığa sahip olanları da ilgilendiriyor. Örneğin, anne karnındaki bebeğin kanında rh uyuşmazlığı varsa, cinsiyet problemi ve talasemi hastalıklar için de erken tanı koyulabiliyor. En önemlisi de anne karnındaki bebeğin kısır mı değil mi olduğu erkenden öğrenilebilmektedir. Erken tanı ile bebeğin ne gibi riskler taşıdığını öğrenebileceğiz ve bebek bekleyen ailenin sonraki dönemlerde birçok tetkik ve uygulamaya maruz kalmasını engellemiş olacağız.

Gelecek için sağlıklı nesiller yetişecek

Bu geliştirilmiş sistem sayesinde insan genomundaki tanımlanamamakta olan hastalıklardaki değişimleri tarayabileceğiz. Bir çok test yapılmasına rağmen, zeka geriliği yaşayan çocuklarda bu geriliğin sebebinin ne olduğu saptanamamaktadır. Değişik genetik durumları aynı klinik durumuna sebep olmaktadır. Bu sistem sayesinde çok kapsamlı tarama çalışma alanı sağlamaktadır. Bunun bize en çok kazandırdığı şey ise gelecekteki kuşakların bazı risklere maruz kalmadan erken tanı ile sağlıklı olmaları sağlayabilmektir.

Anne karnında bebek DNA’sı mevcut

Bundan önceki zamanlarda teknoloji elverdiği kadar anne karnındaki bebek DNA’sına bakılabiliyordu. Lakin anne adayından alınan kanda bebek DNA’sı çok az miktarda olması sebebi ve teknoloji şartları nedeniyle tanı konulamamakta idi. Artık gelişen teknoloji sayesinde çok az DNA’dan bile oldukça hassas çalışmalar yapılmaktadır.

Neredeyse bütün Dünya ile aynı anda kullanmaya başladık

Geliştirilen bu yeni yönteme Dünya ile neredeyse aynı başladık hatta bir adım öndeyiz bile denilebilir. Türkiye’de uygulanmaya başlandı fakat rutin olarak uygulama için bütçemizin fazla olması gerekiyor. Çünkü pahalı ve araştırmalara göre gayet güvenilir uygulamadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu