Anne & Çocuk

Anne Sesi Çocukları Sakinleştiriyor!

Anne sesi çocukları sakinleştiriyor!

ABD’li bilim adamlarının araştırmalarına göre, anneler çocuklarını telefonla aradıklarında çocukların kendilerini suçlu hissetmelerini hafifleten bir araştırmaya imza attılar. Yapılan bu araştırma, annenin sesi gergin olan çocukları sakinleşmelerine sebep olabiliyor.

Konun uzaman araştırmacıları, çok sevilen birisi tarafından aranıp ya da sesi duymasıyla birlikte insan üzerinde etkilerini öğrenebilmek için bazı deneyler yaptılar. Oksitosin hormonlarının ergenlik dönemi öncesinde gergin olan kızlar, annelerinin ya da çok sevdiği insanların sesini duyduklarında sakinleşerek rahatlıyor.

anne sesi

Araştırma da ortalama 7-12 yaş gruplarında olan 61 farklı kız çocuğu ile tanımadıkları insanların önüne çıkartılarak verecekleri tepkileri ölçülmesi istendi. Bu kız çocukları 3 farklı gruba ayrılarak, 1. grupun anneleri fiziksel temas yolu ile kızlarını sakinleştirdi.

2. grup içinse anneleri kızlarını telefonla arayarak konuştu, 3. grup kızlarda ise anneleri ile herhangi bir temasta bulunmayarak bu gerginlik süreçlerinde çocukların stres hormonları test edildi. Fiziksel veya telefonla arayarak sesle anneleri tarafından sakinleştirilen kız çocukları oksitosin hormon seviyelerinde birbirine benzerliği ortaya çıktı.

Bilim adamları vurguladılar ki, elde edilen sonuçlar bir daha yakınların, özellikle de annelerin sesinin çılgın çocukların sinir sisteminin sakinleştirilmesine, onlarla sosyal ilişkilerin kurulmasına çok güçlü etki gösterdiğini ortaya koydu.

Aileleri ve arkadaşları ile iyi ilişki kuramayan ergenlerin sağlık durumları da diğer yaşıtları ile karşılaştırıldığında olumsuz katkıda bulunur. Annelerin sesi hem de çocukları sağlık açısından rahatlatır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu