Anne & Çocuk

Anne Sevgisi Hormonları Nasıl Etkiler?

Anne sevgisi hormonları nasıl etkiler?

Bir çocuğun fiziksel ve manevi olarak sağlıklı yetişebilmesi için ihtiyaç duyduğu anne sevgisi ve şefkatinin önemini bir de Prof Dr. Atilla Büyükgebiz’den dinleyin…

Hormonların, hayatımız üzerinde oldukça büyük etkisi vardır. Pek çok hormonun düzenli olarak salgılanması, özellikle büyüme ve gelişme dönemi üzerinde etkilidir. Örneğin; salgıladığımız tiroid hormonu az miktarda ise büyümemiz olumsuz yönde etkilenir. Bununla birlikte metabolizmamızda yavaşlama ve çocukluk döneminde zeka gelişimini olumsuz etkileme gibi durumlar da yaşanabilir. Çok az kişinin bildiği kortizol adı verilen hormonun normalden az salgılanması sonucunda ise hastalıklara karşı olan direncimizin azaldığı görülür. Bu hormonun fazla salgılanması sonucunda da tansiyonda artış, büyüme eyleminde gerileme ve tutarsız kilo alma gibi durumlar yaşanabilir.

Hormonların düzenli olarak salgılanabilmesi için gerekli olan faktörler nelerdir?

  • Uyku düzeninizin ortalama 8 saat olması
  • Dengeli ve düzenli beslenme
  • Vücut için gerekli olan vitamin ve minerallerin yeterli miktarda alınması
  • Fazla yada az kilolu olmama
  • Vücudunuza kalıcı olarak zarar verebilecek olan kimyasal maddeler, radyasyon ve elektromanyetik dalgalardan mümkün olduğu kadar uzak durma

Yukarıda saydığımız tüm etkenler, hastalıktan veya kalıtsal faktörlerden kaynaklanan bir sorun olmaması durumunda, hayat standardınızı oldukça yükseltir ve çok daha rahat yaşamanızı sağlar.

Annenin çocuğuna göstermiş olduğu sevgi ve şefkati, hiçbir varlık sunamaz. Doğal olarak bu sevgi ve şefkatin çocukların hem fiziksel hem de psikolojik gelişimleri üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Anne sevgisi ile büyüyen çocukların, metabolizmaları ile alakalı olan hormonlarının düzenli çalıştıkları bilinmektedir.

Yapılan bir araştırmaya göre yetiştirme yurtlarında büyüyen çocukların, diğer çocuklara göre boylarının kısa olduğu ve fiziksel gelişimlerinin yavaş olduğu gözlemlenmiştir. Bu çocuklarda bulunan büyüme ve gelişme hormonlarının yavaşlaması, onların daha az gelişmesine neden olmuştur. Bu çocuklar evlatlık olarak bir ailenin yanına yerleştirilmiş ve meydana gelen sevgi ortamından dolayı aynı çocukların, büyüme ve gelişmede etkili olan hormonlarında düzelme görülmüştür. Bu da çocukların daha çabuk gelişmesine ve boylarının uzamasına neden olmuştur.

İnsanların yaşadıkları ağır travmalar, salgılanan hormonları olumsuz yönde etkiler. Örneğin çok sevilen bir aile ferdinin kaybedilmesi, ebeveynlerin ayrılması gibi durumlar, ergenlik üzerinde etkili olan  östrojen ve testosteron hormonlarının salgılanma miktarını azaltır. Bu durum sonucunda ise çocuklarda, ergenlik dönemine geç başlama ve boy kısalığı gibi durumlar yaşanır. Bütün bunların sonucunda, tüm çocukların normal ve sağlıklı olarak gelişebilmesi için anne sevgisine ve şefkatine ihtiyacı olduğu söylenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu