Anne & Çocuk

Annenin Kilosu Bebeği Obez Yapabilir!

Annenin kilosu bebeği obez yapabilir!

ABD’de bilim adamlarının bir araştırmasına göre, hamilelik dönemlerinde çok yiyecek yiyen anne adayları kadar, az yiyecek tüketen anne adaylarınında bebeklerinin obez olma riskleri bulunduğu saptandı. Araştırmacılar, 4 bin hamile insan üzerinden bebeklerinin sağlık durumlarını gözlemledi. Hamilelik dönemlerinde ideal kilosundan daha fazla kilo alan bayanların %20.4’ünde bebeklerinin 2 ila 5 yaşına girdiğinde normalden daha fazla kilolu veya obez olduklarını ortaya çıkardılar. İdeal kilosundan daha az kilo alan bayanlarda ise bebeklerinin %19.5’i de bu riskle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Araştırmacılara göre, bu bağlantı hamilelik döneminde normal kilolarında olan bayanlar için daha güçlü olduğunu altını çizdi. Hamilelikte fazla yiyecek tüketen zayıf bayanların bebekleri obez olma riski %80 iken az yiyecek tüketen bayanlarda ise %63 olduğu belirtildi.

Araştırmacı Dr. Monique Hedderson, hamilelik dönemlerinde fazla veya az miktarda kilo alınması bebeklerde iştah iştah kontrolü veya enerji tüketiminin dengesini ve metabolizmayı düzenleyen etkenlerin kalıcı olarak etkilenebileceğinin altını çizdi. Dr. Hedderson, bu tip durumların bebeklerin kilolarını uzun vadede son derece etkili olabileceğine dikkat çekti.

Anne adayının karnındaki koşullar, doğacak olan bebeğin sağlığını ciddi anlamda etkilediğini belirten araştırmacılar, gebe olan bayanlara, düzenli bir şekilde önerilen beslenme tavsiyeleri verdiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu