Sağlık

Antibiyotikler bebekleri obezite yapıyor!

Antibiyotikler bebekleri obezite yapıyor!

Yeni doğan bebeklerin ilk altı ayında antibiyotik kullandırılan bebeklerin, antibiyotik verilmeyenlere nazaran daha çok kilo aldığı anlaşıldı.

On dokuz Mayıs Üniversitesi Klinik Bakteriyoloji Enfeksiyon Ana bilim Dalı akademisyeni Profesör Doktor Şaban Esen, çocuklar da antibiyotik alınımının tesirleri hususunda yaptığı çalışmada, yeni doğmuş farelerin üzerine antibiyotik kullanımı deneylenmiştir.

Diğer bir fare grubu üzerinde yapılan deneyde de antibiyotik kullanılmadığını söyleyen Esen, henüz ekolojik dengesi oluşmadan florası yerleşmeden antibiyotik alan farelerin almayanlara göre daha şişman olduğu saptandı. Yakın zamanda da yeni doğmuş bebekler üzerinde yapılan araştırma da ilk altı ay antibiyotik almış olanlarla almamış olanlar kıyaslandığında almış olanların daha kilolu olduğu gözlendi. Antibiyotik bağırsak floryasını bozuyor ve bu da yağ metabolizmasını etkiliyor. Yağ metabolizmasının bozulması da kilo dengesinin bozulmasına yol açıyor. Antibiyotiğin etkileri sandığımızdan çok daha geniş dedi.

“Bakteriler de gereklidir”

Antibiyotik kullanımı vitamin sentezinin de düzenini bozar diyen Esen, şunları da ekledi: “Bakterilerin bağırsakta bulunması gereksiz değildir. Onlar aslında bizi büyük hastalıklardan koruyan dostlarımızdır. Vitamin sentezi ve yağ metabolizmasını düzenlemeye de yardım ediyorlar. Antibiyotik kullanımı ile bize yarar sağlayan bakterileri de öldürüyoruz. Onlar öldüğünde ise bozulan metabolizmalar ve dirençler oluşuyor. Tabi başka hastalıklar da yok değil. Alerjik hastalıklar, astım gibi.”

Okullar da yayılan enfeksiyonlara dikkat

Prof. Dr. Esen, sonbaharla beraber gelen gribal enfeksiyonların okullarda daha hızlı yayıldığını söyledi ve şunları da belirtti: “Solunumla yayılan hastalıklar genelde virüslerle bulaşır fakat virüsleri engelleyemeyiz. Reçetede olsun diye bir antibiyotik yazmak hastaya büyük zarar verir. Antibiyotik rastgele kullanılmamalı. Antibiyotikler doktorun verdiği miktarda söylediği süre kadar kullanılmalı ve reçeteye antibiyotik ekletmek istenilmememeli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu