Kim Kimdir

Aşık Veysel Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Aşık Veysel olarak tanınan ve bilinen gerçek adı ‘Veysel Şatıroğlu’ olan usta ozan olan Aşık Veysel Sivas’da 25 Ekim 1894 yılında dünyaya gelmiştir. Aşık Veyselin Annesinin ismi Gülizar, Babasının ismi ise Ahmet’dir.

Aşık Veysel‘in Babası çiftçidir. Aşık Veysel‘in iki kız kardeşi vardır. Veysel‘in iki kız kardeşi o dönemde çiçek hastalığı olarak bilinen hastalıktan dolayı yaşamlarını yitirmişlerdir. Kız kardeşlerinin ardından da Aşık Veysel 7 yaşında iken aynı çiçek hastalığından dolayı iki gözünü de kaybetmiştir.

Aşık Veysel‘in babası Ahmet bey Veysel’in gözlerini kaybettiğinden dolayı oyalanmasını için saz (bağlama) almıştır. Aşık Veysel Babasının aldığı sazla başka ozanların türkülerini çalmaya başlamıştır. Aşık Veysel o yıllarda 1933 yılında tanıştığı Ahmet Kutsi Tecer’in yardımı ve teşvikleri ile kendi sözlerini yazıp söylemeye başlamıştır.

Aşık Veysel Aşıkların son büyük temsilcilerindendir. Aşık geleneğinde yer alması ve Atatürk için söylediği türkülerden sonra namı yayılmıştır. O yıllar içerisinde sadece kendi köyünde değil, Türkiye’nin birçok yerini gezerek türkülerini her kesime duyurmuştur.

Aşık Veysel, bir dönemler yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri’nde bağlama ve saz hocalığı yapmıştır. 1965 yılında özel kanunla maaş bağlanmıştır. 1970’li yıllarda Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazımüzisyenler Aşık Veysel’in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Şarkışla ise her yıl adına şenlikler yapılıyor.

Aşık Veysel kendi anlatımına göre:

Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven Muhsine kadına göstermeğe gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kayarak düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe. yakalanmıştım. Çiçek zorlu geldi. Sol gözüme çiçek beyi çıktı. Sağ gözüme de, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bugündür dünya başıma zindan.

Ünlü ozan Aşık Veysel 1973 yılında akciğer kanseri sonucunda vefat etmiştir.

Aşık Veysel Eserleri ve Günümüzde Söylenen Türküleri ve Şarkıları

Sevilen halk ozanı ölümüne her yastan asık ziyaret etmiştir. Veysel Şatıroğlu yani Aşık Veysel’’in eserleri arasında en çok sevilen ve günümüzde farklı sanatçılar tarafından yorumlanan “eserleri ise şöyledir;

Ala Gözlü Benli Dilber”
“Uzun İnce Bir Yoldayım”
“Dostlar Beni Hatırlarsın”
“Kara Toprak” adlı parçalar

Özellikle genç neslin gönlünü feth etmiştir. Efsane olan ve türkü denilince ilk akla gelen halk ozanımız, ‘Hepimiz Bu Yurdun Evlatlarıyız’, ‘“Memlekete Destan Oldum’” adlı eserler ile memleketine olan aşkını şarkılar dökmüştür. Aşıkların yaşadıklarını, en güzel şekilde parçalarına döken sanatçı, “Aşkın Beni Elden Ele Gezdirdi”, “Sen Bir Ceylan Olsan Ben De Bir Avcı”, “Sen Olmasan”, “Gönül Bir Güzeli Sevmiş” adlı şarkıları ile de aşıkların yaralı yüreklere şifa olmuş büyük ve usta bir sanatçıdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu