Kadın Sağlığı

Aşırı Ağrılı Adet Kanamaları, Adet Sancısına Ne İyi Gelir ve Tedavisi

Aşırı Ağrılı Adet Kanamaları, Adet Sancısına Ne İyi Gelir ve Tedavisi

Kadınların yarısından çoğu adet dönemi içinde az veya çok ağrı çekmektedir. Sancılı adet görme durumuna ise dismenore denilmektedir. Bu adet sancısının nedeni adet kanaması sırasında rahimde yaşanan kasılmalardır. Bu kasılmalar adet kanamasının normal sınırlarda olmasını sağlamak amacıyla olur ve sağlıklı bir durumdur. Bu ağrılar ağrı kesici ilaçlar yoluyla kontrol altına alınabilen, günlük hayatı çekilmez kılmayan ağrılardır.

Ancak her on kadından birinde ise adet döneminde şiddetli ağrılar ortaya çıkar. Bu ağrı günlük hayatın akışını etkileyecek kadar şiddetlidir. Hatta kadın doğum hastanelerinin acil kliniklerindeki başvuruların yaklaşık %10’u şiddetli adet sancısı şikayeti ile olmaktadır. Bu rahatsızlığın tedavisi mümkündür ve bu yüzden boşuna katlanılmamalıdır.

Adet Kanamaları Neden Sancılı Olur?

Adet sancısının nedeninin rahim içi kasılmalar olduğunu söylemiştik. Bu kasılmaların amacı rahim içi tabakasının atılarak yenilenmesidir. Ağrının sebebi de bu sırada oluşan kanamayı en az seviyede tutmaktır.

Yumurtalamalı bir adet döngüsünde prostaglandin hormonu salgılanır. Salgılanan bu hormon ya fazla salgılandığından ya da vücudun bu hormona karşı aşırı hassasiyeti olduğundan ötürü ağrı oluşabilir. Adet döneminden önce başlayan ve adet bitince biten ağrı, aslında yumurtlama olduğunun kanıtıdır.

Bir doğum kontrol yöntemi olarak tercih edilen RİA (“spiral”), kadınlarda önceden var olmayan adet sancılarına sebep olabilir. Spiralini çıkarttırmak isteyen kadınların, büyük çoğunluğunun şikayeti bu sancılardır.

Adet sancısının bir diğer sebebi ise rahim ağzı girişinin dar olması sebebiyle zorlukla atılan adet kanamasıdır. Rahim ağzı girişinin dar olması kürtaj veya enfeksiyon gibi sebeplerden kaynaklanabilir.

Adet Sancısı (Regl) Ne Gibi Belirtiler Oluşur?

Genellikle adet görmeden önceki gün başlayan adet sancısı, adet görüldüğü sırada artarak devam eder ve adet bitimi ile de sona erer. Adet günün gelmesiyle birlikte göğüslerde hassasiyet, bel ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, bulantı gibi şikayetler hatta bayılma bile görülebilir.

Ne Zaman Jinekolojik Değerlendirme Gerekir?

Adet sancısı çok şiddetli değilse ve basit ağrı kesicilerle kontrol edilebiliyorsa jinekolojik muayeneye gerek yoktur. Ancak adet sancısı çok şiddetli olduğu için günlük hayatınız çekilmez kılınıyorsa mutlaka jinekolojik muayene olunmalıdır.

Kadın doğum uzmanı tarafından yapılan muayenede rahim iç tabakasının normaldışı bölgelerde bulunması (endometriyozis), normal şartlarda rahim içinde bulunan endometrial dokuların, rahimin kas tabakasına ilerlemesi (adenomiyozis), kronik enfeksiyon, miyomlar, yumurtalık kistleri, karın içi yapışıklıklar ve diğer jinekolojik hastalıklar hakkında muayene ve incelemelerde bulunur. Bu hastalıkların başka belirtileri olabileceği gibi, yalnızca sancılı adet kanaması olarak da kendini gösterebilirler. Yapılan incelemeler sonucu bu durumlara rastlanması halinde gerekli tedaviler uygulanır.

Adet Sancısı Ne İyi Gelir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Evde tedavi yöntemi olarak genellikle ayaklara sıcak uygulamak, ağrıyı azaltan ve gevşeten bitki çayları içmek uygulanır. Ancak bunlar geçici rahatlama sağlar ve diğer ay yine sancınız tutar.

Jinekolojik muayene sırasında yukarıda bahsedilen hastalıklardan tanısı konulan var ise öncelikle bu hastalık tedavi edilmelidir. Sancıya sebep olan bu hastalıklardan biri ise hastalığın tedavi edilmesi sonucu, aşırı ağrılı adet sancısı azalacaktır. Adet sancısı devam ediyor olsa dahi tedavide başarı şansı daha yüksek olacaktır.

Bu hastalıklardan hiç biri olmamasına rağmen sancı devam ediyor ise, ilk olarak ağrı kesiciler ile tedavi başlatılır. Nonsteroid anti inflamatuar analjezikler adı altında gruplanan ağrı kesiciler bu tedavide kullanılabilir. Bu ağrı kesiciler hem ağrıyı keser hem de prostaglandin hormonu üretimini azaltarak tedavi sağlar. Bu ağrı kesiciler tamamen doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Adet başlamadan önce oluşan ağrılarda ilaç kullanımına başlanarak, adet süresince kullanılabilir. Ancak sürekli olarak değil, ağrılar oldukça ilaç alınmalıdır.

Ağrı kesici kullanımı ile tedaviye cevap alınmazsa ikinci yöntem doğum kontrol haplarıdır. Yumurtlama dolayısıyla ağrı oluştuğundan, doğum kontrol hapları ile yumurtlama engellenerek ağrılar ortadan kaldırılır.

Bu yöntemle de sonuç alınamazsa laparoskopi denilen yöntem ile karın boşluğu incelenir. Bu inceleme sonucunda genellikle endometriyozist saptanmaktadır.

Tüm bu yöntemlerden sonuç alınamıyorsa psikolojik kökenli bir sancı olması ihtimali devreye girer. Böyle durumlarda psikiyatri konsultasyonu gerekebilir. Kişinin hikayesi incelenerek, bu sancıların sebepleri anlaşılmaya çalışılır.

Adet sancısını azaltmak için kişiler kendileri de bir takım yöntemler deneyebilir. Yoga, meditasyon, gevşeme egzersizleri usulüne göre yapılarak adet sancısı azaltılmaya çalışılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu