Kadinlive.com

Aşırı terlemeden yakınanlar dikkat!


Aşırı terleme sorununa çözüm bitkisel çay!

Yaz ayları yaklaşırken, yükselen sıcaklıklarla kötü ter kokuları da kendini hissettirmeye başladı! Aşırı terleme sonucu ortalığa yayılan kötü ter kokuları sizi ve çevrenizdekileri rahatsız ediyor öyle değil mi? İşte bunun için Prof. Dr. Ziya Mocan, terleme gibi şikayetler için bitkisel çay tarifi öneriyor.

Medical Park Fatih Hastanesi’nde İç Hastalıkları Uzmanlığı yapmakta olan Prof. Dr. Ziya Mocan, “Çok terleme, terleyen kişinin genetik yapısına bağlı olabilir. Bilhassa eller, ayaklar ve koltuk altları bölgelerinde terleme çok fazla olmaktadır.” Dedi. Çok terlemek bildiğimiz üzere insanların sosyal hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Dr. Mocan, bu durumdan kurtulmak için bazı bitki çaylarını denemeniz gerektiğini söylemiştir. Aşırı terlemeden kurtulmak için aşağıdaki vermiş olduğumuz yöntemleri uygulamakta fayda var.

Baharat tüketmeyin!

Yüzeysel kan damarların genişlemesine neden olan, tuz, alkol ve baharatlı yiyeceklerden uzak durunuz. Yemeklerinizde kullanmış olduğunuz baharatları daha az kullanmaya özen gösterin. Günde yemiş olduğunuz birkaç tane alıç, terleme sorununuzu gidermeye sizin için faydalı olabilir. Eğer yiyemem diyorsanız çayını yapıp için. Günlük 2 bardak kafi gelecektir. Bunun dışında bazı tıbbi bitkilerin çaylarını da tüketebilirsiniz. Mesela şahtere otu, karabaş otu ve yeşil çayları günde 2 bardak içebilirsiniz.

Zencefilgiller familyasından olan zencefil (zingiber officinale) sizin terlemenizi artıran tıbbi bitkilerdendir. Ayrıca ginseng çayı da terlemeyi artırır ve bu çaylardan uzak durunuz.


Aşırı terleme birçok hastalığa işaret olabilir. Bunlardan bazıları; obezite, diyabet, troid bezlerinin fazla çalışması, şeker hastalığı, andropoz ve menopoz hastalıklarıdır. Çok terliyorsanız mutlaka doktora başvurulması gerekiyor fakat bölgesel olarak terliyorsanız hastalıkla bir alakası yoktur endişe etmeyin.

Ayaklara şifa olan reçete Aromaterapi!

Aroma terapi ile tedavi çok mümkündür. Ilık suyun içerisine adaçayı yağı, kekik yağı, papatya yağı yalnızca birkaç damla ve deniz tuzu koyup bu karışımın içerisinde ayaklarınızı bekletin. Bu karışım sayesinde yorgunluk, ayak terlemesi ve kokusu kaybolacaktır. Faydasını mutlaka göreceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git