Sağlık

Astıma dönebilir!

Astıma dönebilir!

Özellikle bahar aylarında rastladığımız alerjik ritnit ilgilenilmezse astıma dönüşebiliyor. Halk arasında saman nezlesi denen bu hastalık en çok baharda kendini gösteriyor. Hastalığın belirtilerinin soğuk algınlığı uyarılarıyla örtüşmesi sebebi ile yanlış anlaşılma sonucu soğuk algınlığı ilaçları kullanılabiliyor ve bunun sonucu olarak da yanlış tedavi hastayı daha kötü duruma sokabiliyor.

Acıbadem Atakent Hastanesi Çocuk Alerjileri Uzmanı Doktor Belgin Aktaş, geç kalınan tedavinin astıma yol açabileceğini söyleyip, gribal enfeksiyon belirtilerini de alerjik nitnite yormak gerektiğini söyledi.

Bu belirtileri çocuğunuzda görürseniz vakit kaybetmeyin!

Eken teşhis çok önemlidir. Bu belirtileri bir saatten fazla gözlemlerseniz doktora başvurun; burun, boğaz ve gözde kaşıntı, burun ve boğaz akıntısı, hapşırık, tıkalı burun, sürekli kaşınan burun, ve göz kapağı altında ki derinin renginin koyulaşması gibi belirtiler.

Polenler önemli sebeplerden!

Saman nezlesi bugün çocuk hastalığı olarak geçmektedir. Havayla karışmış tozların solunum sonucu vücuda girmesi ve burun göz boğaz gibi yerlerde kaşıntıya sebep olması önemli belirtilerdendir. Çocuk Alerji Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin Aktaş, polenler erkek bitkilerin üreme organlarıdır ev havasından korunması en zor olansa bu polenlerdir ve doğada en çok bulunan alerjen çeşidi de polendir dedi. Mart ayında erken bahar döneminde ağaç polenleri, nisan haziran arası çayır çimen polenleri, son olarak eylül ekim aylarında yayla polenlerine daha sık rastlarız. Tabi bunlar yaşadığımız bölgeye göre değişen miktarlar gösterebiliyor.

Sadece astım değil işitme kaybı ve dikkat dağınıklığına da yol açıyor!

Maalesef ki tedavisi olmayan alerjik nitritin tek bir etkisi yoktur. Bunların yanında sinüzit işitme kaybı orta kulak rahatsızlıklarına da sebebiyet verebiliyor. Uyku düzensizlikleri, okul başarısının düşmesi, dikkat dağınıklıkları gibi etkiler de gözlenebiliyor.

Astıma engel olarak aşı

Uzman Doktor Belgin Aktaş, alerjik nitritten korunmanın şartları olarak anne baba bilinçlenmesi, sağlıklı yaşam şartlarının yanın da sağlıklı beslenme ve temiz hava koruma gibi etmenlerden bahsederek şunları da ekliyor: “bütün bu önlemler ve çevresel etmenler veya ilaç tedavilerinin yanı sıra bir diğer tedavi yöntemi de aslında genel olan aşıdır. Kullanılan ilaçlar sadece kullanıldıkları zamanda mikropsuz iltihabı baskılıyorlar. İlaçlar bittiğinde mikrop henüz ölmemişse bu hastalık daha da alevleniyor. Aşı bütün bunların ötesinde mikrobu temizliyor ve sonrasını da etkiliyor. Tabi ki aşı kararı doktorlar tarafından verilmeli.”

Alınabilecek önlemler

  • Yoğun polen bulunan dönemlerde çocuğunuzun dışarıda çok fazla vakit geçirmemesini sağlayın.
  • Sokakta maske kadar yüzünü kapatacak şapkalar atkılar takın.
  • Pencereleri kapatın.
  • Filtreler kullanın.
  • Dışarıdan gelince mutlaka duş alın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu