Kadın Sağlığı

Aydınlık yatak odası kilo aldırıyor

Aydınlık yatak odası kilo aldırıyor

Londra’da Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nde bulunan araştırma ekiplerinin elde ettikleri sonuçlara göre gece yattıkları odanın ışığı etrafı görecek derecede olursa kadınların belleri normalden daha kalın olabileceğini belirtiyor. Lakin bu araştırmacılar gece kalın perdeli odada uyumaları ve odanın ışıklarının kapanması gerektiği yönde tavsiyede bulunmakta daha erken olduğunu ve bunun ile ilgili bir kanıt olmadığını da ekledi.

113 bin kadın üzerinde araştırma yapan Amerikan Epidemiyoloji Dergisi’nde yayımlanmış bu araştırmaları inceleyip derliyor. Aşağıdaki şıkları araştırmaya katılan kadınlardan seçmeleri istendi, böylece istedikleri ışık seviyeleri belirlenmiş olacaktır.

  • Okuyabilecek derecede aydınlık,
  • Okuyabilmek için az fakat odanın içini görebilecek derecede aydınlık,
  • Odanın içini görebilmek için az fakat elini görebilecek derecede aydınlık,
  • Elini göremeyecek derecede az ışık  ya da uyku maskesi ile uyuyabilirim.

Elde edilen sonuçlar, obezite hastalığının seviyeleri ile incelendi. Aydınlık odalarda uyuyabilen kadınların kalça bel oranının ve vücut kitle endeksinin çok yüksek ayrıca bel çevrelerinin de kalın olduğu saptandı. BBC’ye konuşan Kanser Araştırma Enstitüsü’nden Prof. Anthony Swedlow, “113 bin kadın üzerinde yapılan araştırmada gece çok aydınlık yerde olmakla fazla kilo alımı ve obezite hastalığı arasında bir ilişki olduğu anlaşıldı” dedi. Swedlow, “Karanlık bir odanın kilonuzda farklılık meydana getirdiği konusunda bir tespitte bulunmak doğru değildir ve bunun için yeterli kanıt yoktur” diye ekledi.

Sonuç itibari ile ışık vücut saatini olumsuz yönde etkilemektedir. Oda aydınlıkken vücut aktif konuma geliyor. Aydınlık değilken vücut dinleniyor. Işık hayatımızı önemli derecede etkiliyor. Uyku hormonu olan melatonin yapay ışıkta üretimi geciktiği belirtiliyor. Uzmanlar yatak odalarının aydınlığının azaltılmasında bir sakınca olmayacağını söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu