Kadinlive.com

Bardakta Mısır Hastalık Yapıcı Mikroplara Açık!


Bardakta Mısır Hastalık Yapıcı Mikroplara Açık

Hijyen Konseyi’nden hastalık yapıcı mikroplar konusunda önemli uyarılar gelmekte. Bu konseyin sözcülüğü görevini yapan Mehmet İmrek gündeme bomba gibi düşecek, herkesin sağlığını yakından ilgilendiren bir iddiayı dile getirmekte. Bu iddia bardakta mısır satıcıları ile alakalı. Bu iddiaya göre bardakta mısır satanlar mısırları karıştırdıkları kapları daha sonradan yıkayıp temizlememekte ve açık alanda bekletmektedirler. Bu da bu kapların mikrop ve zararlı bakteri yuvasına dönüşmesine neden olmaktadır.

Hijyen Konseyi

Hijyen konseyi 1 şubatta faaliyetlerine başlayan bağımsız bir kuruluştur. Hiçbir kimseye ya da kuruluşa bağlı olmaması tarafsız açıklamalar yapmasına katkı sunmaktadır. Bu kapsamda sokakta satılan bardakta mısırların oldukça sağlıksız olduğu açıklaması Mehmet İmrek tarafından yapıldı. Bu kapsamda sağlıkçılar, hukukçular, gıda mühendisleri ve tüketici derneklerinin yer aldığı bu konsey bardakta mısırları oldukça zararlı görmektedir.

Mehmet İmrek yaptığı açıklamada bardakta mısırların birçok yerde satıldığını ifade ederken, birçoğunun da hijyen kurallarına dikkat etmediğini vurgulamaktadır. Bu sebeple özellikle gençler ve çocukların ayrıca bağışıklık sistemi zayıf olanların büyük risk altında olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bir de güzel kokusuyla tüm herkesin ilgisini çeken bu bardakta mısırlara karşı bir denetim mekanizması geliştirilmesi ve sağlık kurallarına riayet edilmesi sağlanmalıdır.

Mısırın Bekleme Süresi ve Mikroplar

İmrek açıklamalarının devamında mısırın yapısına da değinmektedir. Buna göre mısırların yapısı ile oynandığı için mikroorganizma üretilmesine oldukça müsait olduğu söylenebilir. Bu duruma hijyen olmayan ortamlarda ve kaplarda üretim yapılması da eklendiğinde büyük bir felaket ile karşı karşıya kalmak kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple her yerden bardakta mısır almamaya özen göstermek gerekmektedir ancak hangisinin temiz hangisinin temiz olmadığını anlamak o kadar da kolay olmamaktadır.


İşte bu belirsizliğin ortadan kaldırılması için İmrek’e göre tüm bardakta mısır satanların ruhsatlandırılması gerekmektedir. Böylelikle hangi seyyarın standartlara uyduğu hangisinin uymadığı netleşecektir. Ruhsat sahibi olmayanların da çalışmalarına izin verilmemelidir ve 250 ila 100 TL arasında da para cezası kesilmelidir. Böylelikle toplum sağlığı koruma altına alınabilir.

Ayrıca bardakta mısır kabının yüksek sıcaklıkta pişirilmesi daha sonra satış için sıcaklığının düşmesi mikroorganizmaların gelişmesine olanak sağlamaktadır. Bu sebeple pişirilmiş ürünlerin sıcak bir şekilde tüketilmesi önemlidir. Ancak bardakta mısır satışlarında bu kural çiğnenmektedir. Pişirilen bardakta mısırın soğumaya bırakılması ve bu şekilde de uzun süre beklemesi mikropların çoğalmasına neden olmaktadır.

Bu durum da birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bu hastalıklardan bazıları ishal, gıda zehirlenmesi, bağırsak enfeksiyonları, tifo, malta humması, viral hepatit A olarak sayılabilir. Görüldüğü gibi basit bir bardakta mısırdan birçok hastalığın kapılması mümkün olabilmektedir.

Gerekli Tedbirler Alınmalı

Yukarıda açıklamalarına değindiğimiz Mehmet İmrek’in de dikkatleri çektiği gibi çok büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız. Bu tehlike ile baş edebilmek için gerekli yasal tedbirlerin alınması kaçınılmaz olmaktadır. Mehmet İmrek açıklamalarına hijyen konseyi olarak bu konunun takipçisi olacaklarını ifade ederek devam etmektedir. Bu kapsamda resmi kurumlar ile irtibat haline geçilerek gerekli tedbirlerin alınması sağlanmalıdır. Gerekli yasal düzenlemelerin yapılması sağlandıktan sonra gerekli denetimler de aksatılmadan yapılmalıdır. Tüm bu denetimlerin ardından hala kurallara uymayanların varlığı tespit edilirse bu durumda hijyen konseyi tarafından dava açılacak ve takipçisi olunacak.

Yukarıda da uzunca anlatıldığı gibi belki çoğuna basit gelecek bir bardakta mısır konusu birçok ciddi problemlere ve hastalıklara neden olabilmektedir. Bu sebeple Hijyen Konseyi’nin yapmış olduğu çalışmaların önemi son derece büyüktür. Bizler de vatandaşlar olarak bu konuda son derece hassas olmalı ve ruhsatsız çalışan işyerlerinden alışveriş yapmamalı ve anında polise bildirmeliyiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git