Sağlık

Baş Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer? Tedavisi Nedir?

Baş Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer? Tedavisi Nedir?

Belki de şaşıracaksınız, ancak dünya nüfusunun %80’i baş ağrısından muzdarip. Baş ağrısı neden olur ve nasıl tedavi edilebilir? Baş ağrısının nedenleri gibi çeşitleri de fazladır. Her ağrının karakterine göre onun türünü seçmek ve tedavisini yapmak olur. Fakat unutmayın ki, eğer tutmalar düzenli olarak tekrarlanırsa ve ağrı yeterince dayanılmaz halde ise hemen doktora başvurmak gerekir.

Baş ağrıları göre havada zehirli gazların olması sırasında, açlık hissinden, duygusal ve fiziksel durumlardan, üşütmeden, rastgele zehirlenmeden, hatta bazen kabul ettiğimiz ilaçların etkisinden oluşabilir. Ama bazen ağrılar ciddi iç hastalıkların varlığı hakkında bilgi verebilir.

migren-2

Baş ağrılarının temel türleri

Ana belirtileri araştırmak için baş ağrısı ve en yaygın türlerini öğrenelim. “Sorumlu insanların baş ağrıları”: Gergin çalışma modu olan insanların tüm gün stres yaşadığı ve uzun süre masa başında oturarak yaptığı işin sorumluluğunun verdiği gerginlik sonucu oluşan ağrılara denir. Ağrı, gerilim başın her bölgesinde oluşabilir. Yavaş yavaş güçlenerek tüm başı kapsar. Sanki, demir halka ile şakaklar sıkılıyor. Bu ağrı bazen boyunun arka kısmında ve omuzlarda hissedilir. Bazen böyle ağrılar kısa dinlenme ve temiz hava alma zamanı yavaş yavaş geçiyor. Fakat eğer bu ağrılar daha da artıyorsa, bu zaman doktorunuza başvurmalısınız.

Bazı ağrılara teşhis koymak zor değil. Beyin kan dolaşımının bozulması ile bağlantılı ve arteriyel basıncın artması ile oluşan baş ağrıları göz çevresinde oluşur. Bu baş ağrıları sıkça rastladığımız ağrılardır. Özelikle bu baş ağrıları erkeklerde görülür.

Baş ağrıları inflamatuar hastalıkları sırasında çok sık ortaya çıkar. Örneğin, başınızda künt ağrı varsa ve yavaş yavaş tüm başınızı kapsıyorsa, özellikle öksürdüğünüz zaman dayanılmaz noktaya yetiyorsa burda haymoritden de söz edilebilir. Bazen bu ağrı çenede ve dişlerde de hissedilir. Bu zaman kendiniz tedavi etmeye çalışmayın. Çünkü, bu zaman mutlaka antibiyotik gerekecektir. Bunun içinse doktora başvurun.

migren-1

Bu hastalıktan bir çok tarihi şahsiyetler çile çekse de, halen bu hastalığın tam varoluş nedenini kimse bilmiyor. Bu baş ağrı özelliklerine göre daha çok kadınlarda eşlik ediyor. Esasen 20-35 yaş arası daha çok rastlanır. Bu hastalık hakkında ilk kez tarihi ve bilge doktorlardan Hipokrat ve Avisenna haber vermiştir. Tam nedeni bilinmese de, bazı özellikleri iyi öğrenilmiştir. Migren sırasında başın sadece göz etrafı, alın bölüm ve şakaklar ağrıyor. Bu ağrı yoğun, düzenli olarak tekrarlanan mide bulantısı, parlak ışığa ve seslere karşı agresiflik eşlik ediyor. Bu ağrı sırasında özel görme halleri oluşur: gözlerde çeşitli siyah renkli çizgiler veya genellikle gözlerde kararma oluyor. Migren yılda birkaç kez artarak ayda birkaç kez kendi kurbanını tutuyor.

Peki baş ağrısı nasıl tedavi edilir?

Sürekli oluşan baş ağrıları hayat tonusunu düşürür, insana normal yaşamaya ve çalışmaya engel olur. Bazen sıradan ağrı kesicilerle bu acıyı aşmak olmuyor. Bunun için ilk önce ağrının nedenini öğrenmek, ona göre tedavi etmek veya doktora başvurmak mümkündür. Eğer belli olursa ki, sizde gerçekten de migren hastalığı var, bu zaman doktorunuz size güçlü antibiyotikler belirleyecek. Ayrıca antibiyotik tedavisi ile birlikte doktorunuz size diğer tedavi belirleyebilir, örneğin, masaj, fizyoterapi ve psikoterapi.

Genelde, sağlıklı bir yaşam tarzı süren insanlarda bile hastalıklara sık sık rastlanmaz. Düzenli olarak sporla uğraşmak, zararlı alışkanlıklardan uzaklaşmak, ne kadar gergin işleseniz bile zaman zaman temiz hava almak gerekir.

Kadinlive kadın ekibi olarak sonunda herkese sağlıklı günler diliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu