Sağlık

Basur Hemoroid Belirtileri Nelerdir? ve Tedavisi Nasıldır?

Basur ve hemoroid belirtileri tedavi yolları

Halk arasında basur olarak bilinen ancak tıp dilinde hemoroid olarak adlandırılan bu rahatsızlık anüs içerisindeki toplardamarlarda meydana gelmektedir. Toplardamarlardaki basıncın artması ile birlikte meydana gelen basur, damarın genişlemesi ile birlikte kendini belli eder. Doğru bir beslenme programı ile bu rahatsızlık önlenebilir.

Genellikle 50 yaştan sonra ortaya çıkan basur, makat bölgesinde yer alan toplar damarların aynen varislerde olduğu gibi genişlemesinden meydana gelmektedir. Uygun bir beslenme programı ile ortadan kalkabilecek olan basurun tedavisinde cerrahi yöntemlerde uygulanabilmektedir. Basur birincil ve ikincil olmak üzere iki farklı şekilde gelişmektedir.

Basur nasıl oluşmaktadır?

Vücutta kirli kanların kalbe pompalanarak temizlenmesi görevi için toplardamarlar çalışmaktadır. Bu damarlarda meydana gelebilecek her türlü sorunda ise toplardamarlar genişleyebilir. Genişleyen damarlar ise ıkınmaya bağlı olarak kanamalar meydana gelebilir. Basurun en büyük tetikleyicisi ise kabızlıktır. Hamilelikte hormonal değişimle birlikte damarlar genişlemektedir. Buna bağlı olarak kabızlık ve ıkınma halinin görülmesi mümkündür. Kalıtsal olarak damarların duvarının zayıf olması gibi nedenlerden dolayı basur meydana gelebilir.

Basurun belirtileri nelerdir?

Anüs bölgesinde ve alt rektumda iltihaplı ve şişmiş olan damara basur denilmektedir. Damarların kabızlık, gebelik gibi durumlara bağlı olarak şişmesi nedeniyle ıkınma sırasında yanma hissi ortaya çıkar. Eğer şişen damar makatın yani rektumun dışarısında bulunuyor ise buna dış basur, içeri kısımda bulunuyor ise buna iç basur adı verilmektedir.

Basur günümüzde küçük büyük pek çok kişide beslenme sorunlarından dolayı görülüyor olsa da en sık görüldüğü yaş aralığı 50 yaş ve üzeri olmaktadır. Basurun kendini belli eden belirtileri ise otururken ağrı, anüste kaşıntılar ve kanamalar olmaktadır.

İç basurlar makatın iç kısmında yer almasından dolayı görülmezler. Bununla birlikte ağrıları da azdır. Ancak damar şişmeye başladığında ağrılar hissedilmeye başlayacaktır. Dış basurda ise şişen damar dışarı çıkmıştır. Gözle görülebilir ve ağrılara neden olur. Tahriş olabildiği gibi kanamalarda görülebilir.

Basurun tedavisi nasıldır?

Eğer basur ilerlemiş boyutlarda değilse kişilerin beslenme programlarını değiştirerek kendileri için en sağlıklı programı oluşturmaları gerekir. Düzenli yürüyüş yapmak da basurun önlenmesinde oldukça etkili olmaktadır. İlerleyen basurlarda ise cerrahi yöntemler kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu