Anne & Çocuk

Bebeğiniz için Evde Alınacak Önlemler Nelerdir?

Bebeğiniz için evde alınacak önlemler nelerdir?

Bebeklerinizi evde yaşayacağı tehlikelerden korumanız için bazı önlemler almanız gerekir. Bu önlemler hayati önem taşır. Sizler için derlediğimiz evde olabilecek kazaları önlemek için alabileceğiniz önlemleri mutlaka okuyun.

Yapılan araştırmalara göre kazaların çok büyük bir kısmı evde gerçekleşiyor. Bu kazalardan en çok en çok etkilenenler ise 5 yaşından küçük olan çocuklarımız oluyor. Bu kazaları en güvenli şekilde atlatabilmek ve önlemek için işte size birkaç tavsiye…

Kadınlive anne ve çocuk editörleri olarak, çocuklarınızı evde oluşabilecek tehlikelerden korumak için ev ortamında almanız gereken önlemleri sıraladık. Şimdi bu önlemlere hep birlikte bir göz atalım.

bebek-tehlike-1

  • Evde olan kazaların pek çoğu merdivenler yüzünden meydana geliyor. Bu kazaları önlemenin yolu ise merdivenlerin her iki tarafına da merdiven kapısı yerleştirmekten geçiyor.
  • Bebeklerin en büyük yetenekleri taklittir. Sizden gördükleri her şeyi taklit edebilirler. Bu nedenle yerleştirdiğiniz merdiven kapılarının üstünden atlayarak değil kapısını açarak geçmeye çalışın.
  • Evde bebeklerin en çok sevdiği oyuncaklar prizlerdir. Bu nedenle tamir edilmesi gereken prizlerinizi mutlaka onarın ve prizlerin üzerinde kablo bırakmamaya özen gösterin.
  • Evdeki prizlerin üstünü mümkün olduğu kadar kapalı tutun. Bebeğiniz küçük parmaklarını burada gezdirmekten hoşlanacaktır. Prizlerinize kapak taktırmanız, bunun için çözüm olabilir.
  • Emeklemeye yada yürümeye başlayan bebeğiniz için masa, sandalye, sehpa kenarları ve kapı kolları da büyük tehlike olacaktır. Bu eşyaları mümkün olduğu kadar ortadan kaldırın ve sivri uçlarını yumuşatmak için kenarlık kullanın.
  • Kullanacağınız kenarlıkların diğer bir adıyla köşe koruyucuların süngerden yada yumuşak plastikten yapılmış olmasına özen gösterin.
  • Kapağı olan ev eşyaları bebeklerinizin dikkatini çekecektir. Özellikle klozet kapakları, mutfak dolarları ve çekmeceler, sevdiği oyuncaklar arasında yer alacaktır.
  • Kapalı olan eşyalarınız için küçük kilitler kullanabilir, çekmeceler için çıkarılabilen kollar taktırabilir yada koruma aparatları kullanabilirsiniz.
  • Mutfağınızda yer alan makas, bıçak, çatal gibi keskin ve sert olan tüm eşyalarınızı kilitli bir çekmecede tutumalısınız.
  • Evlerinizin temizliğinde kullandığınız deterjanlar ve kimyasal olan maddeler de çocuklarınız için büyük tehlikedir. Bu nedenle bu eşyalarınızı, çocuklarınızın erişemeyeceği yerlerde saklamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu