Anne & Çocuk

Bebek Sahibi Olmak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bebek sahibi olmak için yapılması gerekenler nelerdir? Çiftler için öneriler ve tavsiyeler.

Bebek sahibi olmanın çok önemli bir sorumluluk olduğunu belirten Psikolog Arzu Güneş, bebek isteyen çiftler için önemli açıklamalar yaptı.

İnsanlarla iletişiminizin iyi olması

İnsanlarla iletişiminizin iyi olması, hamilelik ve doğum döneminde birbirinizle yaşayacağınız sıkıntıların önüne geçecek en etkili yoldur.

Hamilelik ve sonrası dönemle ilgili bilmeniz gerekenleri öğrenmek

Hem hamilelik hem de lohusalık dönemi oldukça zordur. Bu dönemde özellikle anneye yardımcı olan bir babanın rolü oldukça önemlidir. Erkeklerin bebeğin sorumluluğunu paylaşması ve eşinin duygusal olabileceğini kabul ederek, ona bu şekilde yaklaşım göstermesi önemlidir.

Eşinizle aranızda adaletli bir görev paylaşımı yapmak

İlk bebekten sonra annede yaşanan fiziksel ve duygusal değişim, eşler arasındaki ilişkiyi kötü etkiliyor. Özellikle annenin sadece bebekle ilgilenmesi ve ev işlerinde geri kalması, eşlerin birbirinden uzak kalmasını sağlayabiliyor. Bu durumun farkında olan eşler ise önceden önlem alarak, bu tehdidi ortadan kaldırıyor ve bu zorlu dönemi mutlu tamamlayabiliyor.

Kendinize vakit ayırmak

Hem hamilelikte hem de bebekten sonra hayatı alt üst olan ve bu hayata uyum sağlayamayan anne, patlayacak bir bomba gibidir. Bu nedenle annenin kendine vakit ayırmaya devam etmesi ve babanın da bu konuda anneye destek olması önemlidir.

Eşlerin birbirine zaman ayırması

Bebekleri dünyaya geldikten sonra birbiriyle daha çok zaman geçiren, birbirlerine yardımcı olan, geçirdikleri zamanın kalitesin arttıran ve ilişkilerini ihmal etmeyen ailelerin, bu zorlu süreçten yıpranmadan çıktıkları ve ilişkilerini daha çok güçlendirdikleri görülmektedir.

Anne ve baba olmak duygusunun farklı zamanlarda oluştuğunu bilmek

Annelik, hamilelik döneminden başlayarak gelişen, bu dönemde güçlenen ve bebeğin doğumundan sonra olgunlaşan bir durumdur. Babalık ise bebek büyüdükçe olgunlaşacaktır ve eşiniz baba olduğunun farkına, sizden çok sonra varacaktır. Bu durumun bilincinde olan eşler birbirini daha iyi anlayacak ve ilişkilerinde oluşabilecek sıkıntıların önüne geçebilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu