Anne & Çocuk

Bebeklerde Doğru Uyku Pozisyonları Nasıl Olmalı?

Bebek uyku pozisyonu

Anne ve babalar için bebekleri çok değerli. Günümüzün bilinçli olan anne babaları, bebeklerinin uykusu, beslenme alışkanlığı, oyunları, oyuncakları ve eğitimi konusunda oldukça hassas davranıyor.

Bebekler için beslenmenin ve oyunun önemi kadar, uyku düzeni de oldukça önemli. Beslenme alışkanlığı bebeğin gelişimini nasıl etkiliyorsa, uyku pozisyonları da gelişimini o derece etkiliyor. Bebeklerin uyku pozisyonlarının yanlış olması sonucunda hem bebekler hem de anne babalar sıkıntı yaşayabiliyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları alanında uzman olan Dr. Yadigar Genç, bebeklerin uyku pozisyonlarının nasıl olması gerektiği ile ilgili ebeveynleri uyarıyor.

Ani Bebek Ölümleri Sendromu’nu engellemek için bebeğinizi sırt üstü yatırın

Geçmiş dönemlerine bakıldığında, bebeklerin rahat gaz çıkardığı düşünülerek sırt üstü yatırılması sağlanırdı. Ancak bu pozisyon ani bebek ölümlerine yol açması nedeniyle tercih edilmiyor.

Bu sonucun kesinliği hakkında şüpheler olsa da, bebekleriniz için risk taşıdığından, kesinlikle önerilmektedir. Bu pozisyon sonucunda oluşan ölümler, yüz üstü yatmanın sonucunda nefes borusunun tıkanması ile gerçekleşir. Bebekler yan yatırılsalar bile, hareket ederek yüz üstü pozisyona gelebilirler. Bu nedenle bebeklerin uyurken sürekli gözetim altında tutulması ve yüz üstü pozisyonda uyumaması sağlanmalıdır.

Sırt üstü pozisyonda uyuyan bebekler kusmuk nedeniyle boğulabiliyor endişesi korkutuyor

Bazı anne babalar arasında yaygın olan bir endişe varsa o da bebeğin sırt üstü pozisyonda uyuduğunda kusmukla boğulmasıdır. Oysa bebeğin sırt üstü pozisyonda uyuduğunda boğulma riski yok denecek kadar azdır. Bebeklerin gün içerisinde, kontrole edebileceğiniz saatlerde yüz üstü yada yan pozisyonlarda yatırılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak uyku saatlerinde mutlaka sırt üstü yatırılması gerekir.

Bebekler, uyudukları sırada kusarak ölebilirler mi?

Yapılan araştırmalar sonucunda bebekler kusmuklarını, anne sütünü yada içtikleri suyu hızlı bir şekilde yutabiliyor. Bunun ardından öksürerek aynı hızla geri de itebiliyor. Bu durum akıllara, bebekler kusarak boğulabilir mi sorusunu ve endişesini getiriyor. Bebeklerin kusarak boğulma riskleri sadece ilk 3 ya da 4 aylık dönemde olabilir. Bunun nedeni, bebeklerin bu dönemde, kusmuklarını dışarı itememesidir.

Bu riski önleyebilmek için bebeğinizi sırt üstü yada yan pozisyonda yatırmanız yeterli olacaktır. Ayrıca ilk  aydan kusarak boğulma riski de oldukça azalacaktır.

Bazı bebekler, rahatına düşkün olabiliyor

Bazı miniklerin keyfine düşkün olduğu ve ilk aylarda hareketlenmeleri nedeniyle, rahat ettikleri pozisyonda uyumak için inat ettikleri gözlenebilir. Bu durumda anne babaların yapması gereken, bebeklerin sağlıklı büyüyebilmeleri açısından onları, doğru olan sırt üstü pozisyonda yatırmak olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu