Sağlık

Her bel ağrısı fıtık değil!

Her bel ağrısı fıtık değil!

Her sabah uyandığınız zaman vücudunuzun belirli bölgelerinde ağrı hissederek mi uyanıyorsunuz? Bilhassa belinizde, kalçanızda tutukluk yaşıyorsanız veya sertlik meydana geliyorsa dikkat! Omurgayı, kuyruk sokumu kemiğini, leğen kemiği üçlüsünü birleştirmekte olan eklemleri etkileyen iltihaplı romatizmal hastalık olan “ankilozan spondilit” denilen hastalık için genetik yatkınlık oldukça mühim faktördür. Prof. Dr. Gülcan Gürer, 20-40 arasındaki genç erkeklerde görülen ankilozan spondilitin birçok bel ağrısından bu ağrıyı nasıl ayırt edileceğini ve Dünya Ankilozan Spondilit Haftası olması nedeniyle yapılması gerekenleri anlattı:

“Halk arasında ‘Suna Pekuysal ve Ahmet Mete Işıkara’ olarak da bilinen bu hastalığın belirtisi ilk olarak kalçada başlar sonra bel, sırt, boyuna doğru yayılarak ilerler. Bu hastalık ailenizde varsa sizde de görülme riski vardır. Genetik ve çevre faktörleri, ankilozan spondilit hastalığında bu faktörler ile beraber rol almaktadır. HLA-B27 geni, yatkınlığı artırmakta olan faktörlerin en başında gelir. Geni taşıyan kişilerde hastalık çok şiddetli seyredilir. HLA-B27 negatif olan hastalarda daha iyi seyirli olması muhtemeldir.”

Dr. Gürer, “Hastanın şikayetleri her zaman olmayabilir. Bazen şikayetsiz olan hasta bazen de alevlenmelerden şikayetçi olabileceğini söyleyebiliriz.” dedi. ve sonra da:

“Hastalık için erken tanı koyulduğu takdirde tedavisinin mümkündür. Eklemlerde hasar meydana gelmeden teşhis edildiği zaman hastaya verilen tavsiye, evde yapacağı egzersiz programı ve kullanacağı ilaçlarla bu hasar giderilebilir. Egzersiz çok önemlidir. Yapılması zorunlu hale getirilmedir.” diye ekledi.

Hastalık ilerlediği zaman hastalar normal zamanlarda yapmış olduğu hareketlerden mahrum kalabiliyorlar. Otururken, yürürken, yatarken, kalkarken veya ayakkabı giyerken bile güçlük çekmektedirler. Dr. Gürer bu durum hakkında, “Bu hastalıktan olan bütün hastalarda aynı şekilde ilerleme kaydedecekleri söz konusu değildir. Bazı hastalarda hastalık yalnızca kalçada başlayıp yıllarca sürebilir. Lakin sonraki zamanlarında boyun ve sırtta öne doğru kamburlaşma görüleceği için sırtüstü yatarken sıkıntı yaşayabilirler. Sırtüstü yatmak için bazı hastalarımız birkaç tane yastığa ihtiyaç duyarlar. Sonuç olarak hastalığın ilerlemesini önlemek için erken tanı koyulan hastalara günlük 30 dk. yüzüstü yatmaları tavsiye ediyoruz.” dedi.

Sabah tutukluğunu ciddiye alın

Ankilozan spondilitin hastalığının diğer ağrılardan ayıran özelliği uyandığınız zaman belde tutukluk ve ağrılardır. Bu hastalıkta uyandığınız zaman bel, kalça, boyun, sırtta ağrı ve sertlik olur. Kişi hareketlerinin kısıtlandığını hisseder.

Dr. Gülcan Gürer bu konu ile alakalı olarak: “Ankilozan spondilitin hastalığına yakalanan kişilerde sabah tutukluğu muhakkak görülmektedir. Tutukluk gün ilerledikçe hastanın hareket etmesi ile azalır bu durum 30 dk 3 saat arasında gerçekleşir. Yahut gün boyunca geçmeyebilir.” dedi.

Bel fıtığı ile karıştırılabiliyor

Ankilozan spondilite hastalığı bel fıtığı ile karıştırmamanız için ağrıyı hissettiğiniz an erken teşhis ile hastalığınıza tanı koyulup tedavi görmeniz sağlığınız açısından çok önemlidir.

Prof. Dr. Gülcan Gürer Bel Fıtığı ve Anklozan Spondilitli hastalıkları arasındaki farkları şöyle anlatıyor:

“Bel fıtığı geçiren hastalarda, belden bacağa hatta ayak topuğuna doğru giden radiküler ağrı olmaktadır. Sinirlere baskı uygulandığından dolayı belden bacağa kadar ağrı hisseder. Ayrıca uyuşma ve yanma olması beklenesi bir durum değildir. Ankilozan spondilitte rahatsızlığında kişi yalnızda belde ağrı hissetmektedir. Bunda da uyuşma beklenesi bir durum değildir.  Bu hastalıkta iltihaplı romatizma olmasından dolayı belirtilerinden biri de sabah uyandığı zaman tutukluk olması. Bu durum bel fıtığında tam tersidir. Aksine bel fıtığı olan hastalar sabah dinlenmiş olarak güne başlarlar. Lakin bel fıtığında hastalar sinire baskı uyguladıkları için daha çok akşam ağrı hissetmektedirler. Bu hastalıkta az hareket en az ağrı demektir.”

Doktorumuzun önerisi: Ankilozan spondilit olduğunu düşünen hastalar bahsetmiş olduğumuz rahatsızlıkları 1 ay boyunca devam ediyorsa devamlı olarak ağrı kesici almaları gerekiyorsa muhakkak fizik tedavi ya da romatolojiye gitmeleri gerektiğini tavsiye etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu