Sağlık

‘Beyin tümörü riskini arttırıyor’

Beyin tümörü riskini arttırıyor

Fransız bilim adamlarının araştırmaları sonucu vardıkları sonuca göre fazla cep telefonu kullanımı beyin tümörü oluşumunu tetikliyor. Cep telefonlarının insana verdiği zararlar listesine bir yeni araştırma sonucu daha eklendi. Araştırmayı gerçekleştiren bilim adamlarının açıklamalarına göre gün de on beş saatten fazla telefon konuşması yapan kimseler de beyin tümörü oluşumu tehlikesi artıyor.

Araştırmacılar yaptıkları çalışma sonuçlarının uluslar arası değerler ile de ölçüştüğünü herhangi bir çelişkiye rastlamadıklarını söylediler. “Araştırma sonucunun yayınlandığı dergide araştırmacılar bulgularını sergiledikten sonra günde on beş saatten fazla telefonla konuşan kimselerin beyninde beyin tümörü oluşumu riskinin 2 ile 3 kat arttığını söylediler. Araştırmacılar ayrıca bu tümörün iyi huylu ya da kötü huylu olabileceğini çeşitlerinin bulunduğunu ve cep telefonu sebebi ile oluşan tümörlerin genelde iyi huylu olduklarını söyledi.

Fransız araştırma görevlilerinin 2004-2006 seneleri arasında yürüttüğü çalışma dahilinde 253 glioma ile 194 menenjioma olayı yakından incelenmeye alınarak, halk arasında temsilen seçilen 892 sağlıklı birey ile kıyaslandı. Araştırmanın görevlilerinden Baldi, 2000’li senelerin içinden bu zamana cep telefonu kullanım oranının çoğaldığını, fakat telefonların yaydığı radyasyonun azaldığını belirtti.

13 ülkeden oluşan en kapsamlı cep telefonunun insan sağlığı üzerine etkisini araştıran araştırma 2010 yılında yapıldı. glioma riskinin yüzde 40 oranda görüldüğü insanlar genelde telefonu sıkça kullanıyor ve tek kulağında tutuyorlar ve menenjioma riskinin yüzde 15 çoğaldığı fark ediliyor. Fakat o zamanlar da cep telefonu kullanımıyla radyasyon arasında ki bağ tam olarak tanımlanamadığı için bu araştırma sonuçlanamadı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu