Kadinlive.com

Beynin de cinsiyeti var


Beynin de cinsiyeti var

Doç. Dr. Sinan Canan, parmaklarımızın boylarına bakarak beynimizin cinsiyetini öğrenebileceğimizi söyledi. 2014 Avrupa Beyin Yılı düzenlemeleri etrafında, İKÇÜ Öğrenci Konseyi tarafınca seminer ayarladı. İKÇÜ’lü bireylere bahar etkinlikleri festivallerinin yanı sıra bilimsel randevulara da katkı veren festival seminerlerinde Doç. Dr. Sinan Canan Beyin seminerinde beyinle alakalı soru işaretlerine ve bilimsel olayları ortaya çıkardı. Semineri, İKÇÜ Rektör yardımcısı Prof. Doktor Tancan Uysal, İKÇÜ Konsey Başkan Sümeyye Zehir, öğretim görevlileri ve çok miktarda öğrenci seyretti.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doçent Doktor Sinan Canan, beynimizin cinsiyetinin olduğunu söylerken anne alakasızlığı, ilgisiz büyüyen bebeklerin anne sevgisiyle yetişen bebeklere nazaran geride kaldıklarını anlattı.

Beynimizde ki sinir hücrelerinin kablolarının milyonlarca kilometre uzunluğunda olduğunu belirten Doçent Doktor Sinan Canan, anne alakasızlığı, ağır ilgisizlik halinde gelişen bebeklerin gelişiminde anne ilgisi ile gelişen bebeklere nazaran geride olduklarını söyledi.

Beynimizin cinsiyeti var

Canan, beynin de cinsiyetinin var olduğunu belirtti. “Beynin bir cinsiyeti vardır” dedi ve Doç. Dr. Sinan Canan, işaret ve yüzük parmağı boyundan beynimizin erkek mi kadın mı olduğunu anlayabileceğimizi anlattı. Doçent Doktor Sinan Canan, bilişsel fonksiyonlar kapsamında erkek ve dişiye hitap edilen kimi özellikler olduğunu söyleyen Canan, şöyle devam etti: “Anne karnında almak durumunda bulunduğunuz testosteron miktarı beynimizin cinsiyetinin belirlenmesini sağlıyor.”


Erkeklerde daha fazla testosteron bulunduğundan dolayı erkek bebek hamileliklerinde bu oran daha da artar. Testosteron stres durumlarında da artış gösterir. Böyle olunca kız bebeklerde erkek beyin erkek bebeklerde kız beyinlere rastlayabiliyoruz. Yüzük parmağınızın boyu işaret parmağından fazlaysa erkek beynine, tam tersi ise dişi beynine sahipsiniz demektir. Parmak uzunluğu genleri ile beynin cinsiyetinin belirlendiği genler aynı koddadırlar. Bu testosteron etkisidir.

Beynin altyapısı için müzikle uğraşmak

Her kas gibi beyin kasları da çalıştırıldıkça ve işlendikçe güçlenir diyen, Doç. Dr. Sinan Canan, şunları da ekledi: “Yaşınız kaç olursa olsun beyninizi boş bırakmayıp sürekli çalıştırırsanız beyin hastalıklarından korunursunuz. Beyninize yeni şeyler ile alıştırmalar yapın. Müzik ile uğraşmak bunlardan biridir, şarkı söylemek dans etmek gibi. Bu tarz etkinlikler beyni güçlendiriyor ve yapısını şekillendiriyor. Bu sebeplerden dolayı da bazı müziyenler olağan üstü beceriler sergileyebiliyor. Çünkü altyapı genişledikçe yapabileceklerin sınırı da artıyor.”

“Yeni insanlar beyni genişletir”

Tanıştığımız yeni inşaların beynimizi fazla çalıştırdığını söyleyen Doç. Dr. Canan, şunları da ekledi: “Yakın çevremizde ki arkadaşlarımızın artması, yeni kimselerle tanışma beyni fazlaca çalıştırıyor. Yeni insanların karakterleri, nelerden hoşlandıkları, iyi mi kötü mü oldukları gibi bir sürü şeyle yüz yüze geliriz. Sosyal etkileşimler beynimize en çok yük bindiren olaylardandır. İnsanları anlamak çok zordur. En zor matematik problemlerini çözmek yerine yeni bir insanla iletişim kurmak daha zordur. Zihin fazlasıyla çaba sarf eder. Bu durumda genelde matematikten daha zordur.”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git