Estetik

Botoks ve dolgu hakkında asıl gerçekler

Uygunsuz çevre (rüzgar, düşük sıcaklık, atmosferin içerdiği zararlı maddelerin etkisi) etkisine yüz derisi daha sık ve daha çok maruz kalıyor. Aynı zamanda, yüz insanın geçirdiği tüm duyguları yansıtan bir ekran rolünü oynuyor. Mimiki kasların tekrar derlenip boşalması uygun deri bölgelerinin genişlemesine neden olur ki, bu da kırışıklıkların oluşmasına yol açıyor. Yaş ilerledikçe derinin esnekliği azalır, estetik özellikleri kötüleşiyor, hiperfonksiyonel yüz kırışıklıkları veya kısa desek yüzde tüm kadınların nefret ettiği kırışıklıklar oluşur. Esasen bu süreç dört alanı kapsamaktadır: alın, göz çevresindeki alan, burun-dudak kırışıklıkları, boyun.

Her gün, her saat, her saniye güzelleşmek isteyen kadınlar kırışıklıklardan kurtulmak için her yöntemebaşvurulmaktadır. Günümüzde kırışıklıkları gidermek için birçok yöntem önerilmiştir. Fakat dünya yıldızlarının ve profesyoneller tarafından yapılan prosedürlerin kötü sonuçları hanımları korkuya düşürüyor. Kadinlive.com – un “Kokteyl” projesi kapsamında en modern gençleştirme ve gençleştirme yöntemi botoks ve dolgu hakkında konuşacağız.

Estetik ve plastik cerrahi uzmanı Mustafa Karaca hanımları botoks ve dolgu hakkında ilgilendiren bir çok soruları yanıtladı. O, botoks hakkında yanlış bilgilere açıklık getirdi.

Son yılların belki de en mucizevi keşiflerinden biri olarak kabul edilen botoks ve dolgu hakkında bazen gereksiz olarak korkuya düşüyoruz. Özellikle üzerinde yayılan yalan, ya da yanlış bilgiler botoks veestetik dolgu maddeleri hakkında kuşkular uyandırmaktadır. Oysa bu iki estetik ameliyat profesyonel tarafından edildiğinde, inanılmaz harikalar yaratıyor. Hem de yıllara meydan okumanın en kolay yoludur.

Botoks önce hastalıklara çare olsa da, günümüzde yaşlılık belirtileri olan kırışıklıklarla ve izlerle mücadele etmek için en güçlü silah olarak kabul edilir. Küçük kırışıklıkları ve diğer kırışıklıklar üzerindeki etkisini azımsamak olmaz.

Dolgu maddesinin uygulaması da son yıllarda en çok başvurulan estetik operasyonlardan biridir. Dudak dolgusu özellikle ince dudaklara sahip kadınların kurtarıcısı olarak kabul edilir.

Bu yöntemler hakkında doğru bilgiye sahip olmayanlar, onu yanlış uygulayan olmayan profesyonellerin sonucunu görenler botoks ve dolgunun aleyhine çıkıyorlar. Peki bu iki yöntem hakkındaki mitler ne kadar doğrudur?

Botoks nedir?

– Bu gün modern kosmetologlar yüz için birkaç gençleştirici prosedürler sunmaktadır. En tanınmış olmayan cerrahi gençleştirici yöntem botoks (disport) Botilinum Toxin’in alın ve göz çevresi yanında, boyundaki çizgilerde enjeksiyon yöntemi ile kullanılması sonucu çizgilerin açılmasında geçici iyileşme sağlar. Ayrıca daha kalkık ve feminen yada daha düz kaş yapısı hastanın isteğine göre şekillendirilebilir.Yapılan uygulamayı takiben 2 . gün etkileri başlar 15. gün net etkisini gösterir. 120. günden itibarenbotoks etkileri azalır 6. ay uygulama tekrarlanabilir.

Botox uygulama alanları

– Kaş arası uygulaması
– Alın uygulaması
– Göz kenarı uygulaması
– Ağız çevresi
– Çene uygulaması
– Boyun uygulamaları

Botoks cilde yedirildikten sonra kırışıklıklar daha da artıyor mu?

– Bu, tamamen yanlış bir bilgidir, hatta aksine botoks mimik kırışıklıkların oluşumunu durdurur. Yani,botoks vurulduğu sürede yüzdeki mimiklerle bağlı kırışıklıklar oluşmaz. Tabii ki, yer Yer çekimine ve cildin yaşlanmasına bağlı kırışıklıklar oluşur, ama mimik kırışıklıklar botoks sayesinde oluşmaz. Botoksun etkisi geçtiğinde kırışıklıkların daha da çoğalması ve kötüleşmesi mümkün değildir. Aksine, uzun süre botoks yaptıran insanların yüz kasları önceki kadar güçlü olmuyor ve bu da botoks’un etkisi tamamen geçtikten sonra eskisinden daha az germe demektir.

Botoks yaptırmak için yüzde herhangi kırışın olması MUTLAK MIDIR? Hiçbir kırışıklık olmadığı halde yaptırabilir miyiz?

– Aslında, botok’su hiçbir kırışıklık olmadığı halde yaptırmak daha faydalıdır. Çünkü bir kırışıklık yüzde tamamen oturduktan sonra, yani, cilde çok zarar verip, derin bir kırışıklık haline geldikten sonra onu botoks’la bile tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmayabilir. Ama siz yüz kaslarını çok hareket ettiren bir insansanız, kırışın daha yüzde oturmadan, kırışıklık sizi daha fazla rahatsız etmeden botoksla engelleye bilirsiniz. Bu nedenle yüzde mimik kırışıklıklar tam oturmadan botoks edirmeye, başlasalar daha iyi sonuç verir.

Botoks yaptıran bir çok ünlülerin yüz ifadesi değişmiyor. Botoks sonra yüzde şaşkın bir ifade oluşur mu? Neden botoks yaptıran herkesin yüzü aynı tür görünüyor?

– Bu bilgiler tamamen yalandır. Botoks uygun dozlarda ve uygun anatomik noktalara edildiğinde mimikleri tamamen kaybetmeden yüz ifadesi insanın duygularını gösterecek kadar değişir. Yani, sadece kırışıklıkların önleyecek kadar hafif mimik kaybı ile botoks yaptırmak olur.

Bu da sonuçta daha doğal, botoksun fark edilmeyecek derecede uygulanması demektir. Kısacası, korkmaya gerek yok, tamamen ifadesiz olmak, şaşkın ifade ve herkesin birbirine benzemesi ancak profesyoneller tarafından uygulandığında ve dozu fazla olduğu takdirde mümkündür.

Botoks sonra kadınların simasının değişmesinin ve şeytan kaş biçimi almasının nedenleri nelerdir?

– Dediğim gibi botoks tamamen yanlış dozlarda ve yanlış anatomik noktalara geldiğinde bu, oluşabilir. Bir de botoksun ilk dönemlerde uygulandığı zaman böyle bir moda vardı. Yani, insanlar “şeytan kaş” formunu seviyorlardı. Artık her şeyde doğallık trend olduğu için estetik güzellikte de doğallık ön plandadır. Herkes doğal görünmek istiyor ve bu konuda çok haklılar. “Şeytan kaş” bizim çalışmamızda yabancı bir yöntemdir. “Şeytan kaşlar” alnın orta kısmının botoksla bloke alınması, yan kısımlarının tamamen bırakılmasından dolayı, kaşların orta kısımlarının aşağı inip, yan bölümlerinin aşırı derecede yukarı kalkmasıdır. Hazırda botoks yönteminde dozlar çok az kullanılarak kaşların doğal düzeyde kalmasını temin edilir.

Botoksun yan etkileri var mı?

– Botoksun çok nadir gözlenen alerjik reaksiyonlar dışında hiçbir etkisi yoktur. Bu risk her ilaç, hatta bir çok ilaç rastlanır. Bunlar dışında doğru anatomik noktalara uygulandığında hiçbir yan göstergesi olmuyor.

Botoks ne kadar süre sonra etkisini kaybeder?

– Botoks – ilk kez 4 aydan bir, tekrar edilirse, 6 aydan bir, seri işlemlerden sonra yılda bir kez uygulanır. Daha büyük yüz kaslarına sahip olan hastalarda (erkekler gibi) veya yüz kaslarını daha fazla kullanan, mimik ile çok konuşan insanlarda tedavinin daha sık aralıklarla yapılabilir. Bir süre sonra yüz çizgilerini rahatlatmak için daha az botoks kullanmak yeterli olur.

Dolgu hakkında sıkça sorulan sorular

Ördek dudak olmamak için dudak yapısı nasıl olmalıdır?

– Normalde güzel kabul edilen profil budur: Bir kadına yan taraftan bakıldığında üst dudak alt dudaktan 2 mm. önde, alt dudak çenenin çıkık noktasından 2 mm. ileride duruyor. İnsan beyni bu tercihe uygun görüntüleri güzel bulur. Bu profilden ne kadar uzaklaşırsa, dudaklar güzelliğini bir o kadar kaybetmişolur. Ördek dudak: üst dudağın öne doğru çıkıntısının aşırı artmasıdır. Bunu doktorun yanlışı gibi düşünmemek, dolgu uygulatan kişinin isteği gibi düşünmek gerekir. Çünkü insan kendisi abartılı dudaklar istemediği halde bizim dudakları şişirmemiz mümkün değildir. Çok az, doğal, kimsenin fark etmeyeceği şekilde küçük değişiklik etmemiz de mümkündür. Toplumda daha çok abartılı dudaklar moda olduğu için insanlar bunu görürler. Bundan sonra dudaklarını daha dolgun ve hacimli ettirmek istiyorlar. Oysa çok sayıda dolgu uygulatan, ama belli olmayan ünlü bayanlar da var.

Dolgu uygulatan kadınlar dudaklarında hissiyatı kaybediyor mu?

– Hayır, dudak hissiyatını kaybetmiyor. Dolguların içinde genellikle lidokain adlı bir anestezik maddevar. İlk kez uygulandığında ağrının daha az fark edilsin diye konur, belki birkaç saatliğine dudak hissiyatını kaybedebilir, ama daha sonra dudak kendi hissiyatını onarır.

Morarma olur mu?

– Morarma çok nadiren olabilir. Eğer iğne ucu çok ince bir damara vurulursa, morarma olabilir. Onun daönlemek için özel uçlu injektorlar var, bunlardan kullanıyoruz. Bunlarla morarma ihtimali normalden çok daha az faize düşüyor. Dudaklar tecrübeli bir estetik uzmanı tarafından doğru teknikle vurulursa, sonuç planlandığı gibi olur.

Depolama kalıcı madde midir?

– Dudakları hacimlendirmek amacıyla kullanılan dolgu kalıcı değil. Bu dolgular vücut tarafından zamanla emilir. Kişinin yaşam tarzı ve fiziksel yapısı, dış şartlar dudak dolgusunun süresini belirler.

Dudaklar çok hassastır. Bu açıdan dudaklara dolgu uygulamak çok riskli ve tehlikeli olarak kabul edilebilir mi?

– Dolgu işlemi uygulanan bireylerin fizyolojik farklılıklarına göre hafif şişlik, kızarıklık veya morarma gibi etki yaratsa da, aşılanan madde, zaten vücutta deri altında bulunan hyaluronik asit içerdiği için herhangi bir önemli risk yaratmaz. Dolgu uygulandıktan sonra belirtiler sadece birkaç gün sürer. Sonra ise herhangi bir rahatsızlık meydana gelmez. Son yenilik olan “Vycross” teknolojisi ile geliştirilmiş ürünler morarma ve ödem gibi yan etkileri en aza indirir.

Dudak dolgusunu sadece kadınlar mı yaptırabilir?

– Kadınlar da, erkekler de yaşa doldukça deri altındaki “hyaluronik” asidinin azalması sonucu deri esnekliğini kaybederler. Bu kayıp dudakların sarkmasına ve uzamasına getirebilir açabilir. Her iki cins de dudak dolgusu yaptırabilir.

Peki botoksla dolgunun ne gibi farkı var?

– Botoksla dolguyu karıştırmak olmaz. Botoks kasların hareketini ve mimikleri durduran bir yöntemdir. Geçici olarak kasın çalışması engellenir. Botoksla dolgu birbirini tamamlayan, ama ayrı işlevleri olanişlemlerdir. Yüzde küçük kırışıklık veya gözün kenarında gaz ayağı denilen çizgiler varsa, onlara dolgu uygulanmıyor ve botoks yapılır. Estetik dolgu ve botoks işlevleri ve yapıları tamamen farklı olan iki süreçtir.

– Botoks ancak kırışıklıklara uygulanır. Botoksun dudakta ve ağız çevresinde kullanılması doğru değildir. Bu alanlarda sadece aleron asit dolgusundan kullanılır. İçeriğinde aktif bileşen olan aleron asitden kullanmak daha uygundur. Bu bileşen doğal olduğu için zamanla deri tarafından emilir. Yapay dolgular kullanarak çok tehlikelidir. Sentetik bileşeni olan biyopolimer deride yabancı cisim gibi kalıyor ve emilmiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu