Kadın Sağlığı

Bunlar Meme (Göğüs) Kanseri Yapıyor!

Bunlar Meme Göğüs Kanseri Yapıyor

Kanser hastalığı artık grip gibi yaygın desek abartmış olmayız. Erkeklerde en çok prostat kanseri görülürken, kadınlarda ise rahim ve meme kanserleri görülmekte. Ve her geçen gün kanser yapan faktörlere bir yenisi eklenmekte. Bu faktörler arasında ise kimyasallar başı çekiyor. Hayatımızın her alanında, yiyip içtiğimiz gıdalarda, giydiğimiz kıyafetlerde, kullandığımız eşyalarda bu riskli kimyasallara rastlamak mümkün. Maalesef ki bu kimyasallardan korunmak çok zor ama imkansız değil.

Bilim insanlarının yapmış olduğu son araştırmalar sonucunda bu kimyasallara yedi tane daha eklendi. Bu kimyasallara kadınlar daha fazla maruz kalıyor ve bu durum da meme kanserini tetikliyor.

Meme Kanserine Neden Olan Kimyasallar

ABD’deki Silent Spring Enstitüsü tarafından deney fareleri üzerinde yapılan testler sonucu meme kanserine yol açan kimyasallar belirlendi. Dr. Ruthann Rudel’in başkanlık ettiği araştırmada meme kanseri hastalarının en çok maruz kaldıkları kimyasallar değerlendirildi ve buna göre kanserden korunmak için bir yol haritası çizildi.

Enstitünün Genel Müdürü Julia Brody ise maalesef ki bu kimyasalların kadınların günlük hayatta sıklıkla maruz kaldıkları kimyasallardan olduğunu belirtti. Peki bu bahsettiğimiz uzak durulması gereken kimyasallar neler?

  1. Petrol türevi benzin, dizel ve fuel-oil yakıtları ile çalışan araçlardan çıkan gazlardan uzak durmaya çalışın. Bu yüzden en basit makinelerde dahi elektrik ile çalışanları tercih ediniz.
  2. Yemek pişirirken kızartma pek tercih etmeyiniz, kızartma yapsanız dahi havalandırma kullanarak kokusuna maruz kalmamaya çalışın.
  3. Yanmaya karşı dayanıklı olan poliüretan köpüklü malzeme ile yapılan mobilya ve ya diğer eşyaları kullanmayın.
  4. Leke tutmama özelliği olan halı, mobilya ve kumaşları kullanmayın.
  5. Leke çıkarıcı olarak perc gibi çözücüleri kullanmayan kuru temizlemeci tercih edin.
  6. İçme suyu filtrenizin tek parça karbondan yapılmış olmasına özen gösterin.
  7. Ev temizliği için kullandığınız ürünlerde petro kimyasallar içermeyen deterjanları tercih edin. Marketlerden hazır alınan fabrikasyon temizlik ürünleri ağır kimyasallar içerdiği için hem sağlığınıza hem doğaya zarar verir. Çamaşır ve bulaşıklarınızda kalan kalıntılar ter ya da ağız yoluyla vücudunuza girebilir. Bunlar uzun vadede kansere yol açabilen kimyasallardandır. İşte bu yüzden deterjan olarak bitkisel içerikli ve doğa dostu olanları tercih etmeye çalışın. Hatta temizleyici özelliği bulunan bitkisel deterjan yapımını alışkanlık haline getirin.

Ev içinde ayakkabı ile dolaşmak yerine, ayakkabılarınızı tüm mikrolarıyla beraber evin dışına bırakın.

Evde Bitkisel Deterjan Yapımı

Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen verileri, ABD Ulusal Çevre ve Sağlık Enstitüsü günlük hayata geçirmek ve alışkanlık edinilmesi yönünde çalışmalar yapacağını aktardı. Zaten bir çok çevre ve sağlık örgütü ev yapımı temizlik ürünlerinin üretim ve kullanımını teşvik etmektedir.

Bitkisel Temizlik Maddeleri

Karbonat, limon, sirke, limon tuzu, bitkisel sabunlar ve çamaşır sodası gibi maddeler temizleyici özellikleri yüksek olduğundan organik deterjan olarak kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu