Yaşam

Cadılar bayramı ne zaman nasıl kutlanır?

Cadılar Bayramı ne zaman kutlanır?, Cadılar Bayramı Kutlama Amacı Nedir? Cadılar bayramı her yıl kutlanır ‘Halloween’ bilinen adıyla ‘Cadılar Bayramı’, her yıl 31 Ekim tarihinde kutlanan son derece renkli ve eğlenceli bir bayramdır. Cadılar Bayramı’nın bilinen en belirgin özelliği, havanın kararmasıyla birlikte sokakları dolduran kostümlü çocuk ve gençlerdir.

cadılar bayramı ne zaman kutlanır

‘Cadılar bayramı’ kutlamaları için hazırlıklar başlar ve her yer de korku, kan, cadı, hayalet, kuru kafa gibi normalde görsek korkacağımız ürünler asılı olur. Türkiye’de çok fazla kutlanmasa’da Dünya’da popüler bir gündür.

Renkli kovalarıyla kapı kapı gezerek şeker toplayan çocukları sevindiren büyükler, şeker vermemeleri halinde evlerinin yumurta yağmuruna tutulacağını bildiklerinden midir bilinmez ama o gün için en lezzetli şekerleri hazırlayarak önceden ışıklandırıp ‘korkunç’ temalarla süsledikleri evlerinde akşam olmasını beklemeye başlarlar. Kısaca Cadılar Bayramı, evlerin kuru kafa, örümcek ve hayalet gibi figürlerle süslendiği, akşam olduğunda kostümlü çocukların kapı kapı gezdirildiği bir bayramdır.

Bir pagan festivali olarak İngiltere’de İrlandalılar, İskoçlar ve Galiler tarafından kutlanılmaya başlanmış; 19. yüzyılda bu gelenek Amerika’ya göçenler tarafından da devam ettirilmiştir.

Batı Dünyası, 20. yüzyılda Cadılar Bayramı‘nı bir Amerikan popüler kültürü olarak tanımıştır. Cadılar Bayramı genelde Batı dünyası ülkelerinde kutlanır; ancak popülaritesi Türkiye gibi ülkeleri de etkilemiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu