Kadın Sağlığı

Çantanız Hayatınızı Mahvedebilir

Çantanız Hayatınızı Mahvedebilir

Kadınların hem kıyafetlerini tamamlayıcı unsur olarak kullandıkları, hem de yanlarında taşıdıkları küçük bir depolama alanı olması nedeniyle sıklıkla tercih ettikleri çantaların zararları da mevcuttur.

Denizli’de Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olan Opr. Dr. Cüneyt Erken; çantaların, omuz ve sırtta deformelere veya ağrılara neden olabileceğine dikkat çekti. Kadınların çanta kullanım alışkanlığı ile ilgili önerilerde bulunarak, en sağlıklı şekilde çanta kullanımını anlattı.

Çanta Nasıl Taşınmalı?

Omuzda taşınan kol çantası dediğimiz çantalar, malesef ki köprücük kemiğinin altında bulunan sinirleri deforme edebiliyor. Bu yüzden dirsekten başlayıp, parmak uçlarına kadar uzanan bir uyuşma hissi olabiliyor. Bu yüzden çanta uzun süre omuzda taşınmamalı. Ya omuzlar arası degisiklik yapılmalı ya da omuz yerine çanta bir süre kolda taşınmalı.

Omuz ve sırt sağlığı açısından en uygun olanı ise çantanın çapraz olarak aşılması. Böylece yük iki omuza dağıtılacaktır. Daha kalıcı çözüm için kadınlar içini fazla dolduramayacakları küçük çantalar tercih etmeli ve yanlarında mümkün olduğunca az eşya taşımalıdırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu