Sağlık

Her çeşit meyve ve sebze tüketin!

Her çeşit meyve ve sebze tüketin

Meyve sebzeyi bol tüketen kimseler hangi hastalıklardan korunuyor? Prof. Doktor Ömer Küçük, fiziksel aktiviteleri artırarak kanseri önlemek, obezitenin engellenmesi, bolca sebze ve meyve tüketimi gerektiğini belirtti.

ABD’de kanser çalışmalarıyla bilinen Küçük, 5. Uluslararası Beslenme ve Kanser Kongresine katılmak üzere geldiği Elazığ da, yaptığı konuşmada, belli başlı gıdalarda kanser önlemek amaçlı bir sürü şeylerin var olduğunu ama bu şeylerin tam olarak nasıl çalıştığını, işleyişlerinin ne olduğu, kanser üstüne etkilerinin nelerden oluştuğunun anlaşılmadığını belirtti.

Belli besin türlerinin kanseri engelleyici tesirlerinin yanında kimyasal tedavi ve ışın tedavisi gibi uygulamalara olumlu yönde etkisinin var olduğunu söyleyen Küçük, şunları da ekledi:

“Kansere karşı mücadelede tüm meyve ve sebzeler yararlı. Bu nokta da önemli olan tek çeşit meyve veya sebze tüketmemektir. Her tür meyve ve sebzede yararlı mineraller vitaminler vardır. Sebzenin kötüsü olmaz. Bazısının yararlarından daha fazla söz ediliyor olması onun daha çok yararlı olduğunu değil üzerinde daha fazla araştırma yapıldığını gösterir. Mesela brokolinin meme ve prostat kanseri üzerine engelleyici etkileri belirlenmiş. Domateste ise meme, kolon ve prostat kanseri üzerine engelleyici özellikleri görülmüş. Tabi ki siz özelliklerine bakarak seçim yapmayın ayırt etmeden hepsini yiyin. Özellikle sebzeler vücudunuzu korur.”

Kanser riskini obezite artırıyor

Prof. Dr. Küçük, sebze ve meyvenin tüketiminin çok önemli olduğunu fakat kanserden korunmak için yeterli gelmediğini anlattı ve bunları da ekledi:

Kilo vermek kanser riskini azaltıyor. Fakat gündelik hayatta hareketlilik yoksa kanser riski yine de artıyor. Kanser riskini olabilecek en aza indirmek için hem obeziteden kaçınmak hem de hareket etmek gerekiyor. Anlaşıldığı üzere her ikisi de çok önemli. O sebepten benim önerim önce hareketlerimizi artırmak, sonra obeziteden kaçınıp bol bol meyve ve sebze tüketmek.”

Küçük, obeziteden korunmanın tek başına diyetle olmadığını bolca sağlıklı sebze veya meyve tüketiminin gerektiğini de ekledi. Küçük, kansere yakalanmış hastaların en sıkı diyetleri uygulamalarının çok da gerekli olmadığını daha yumuşak diyetler yapabileceklerini söyledi. Doktor Küçük kanser hastalarının kilo kaybetmemesi dirayetli kalmaları gerektiğini anlatarak sağlıklı bir beslenme planı oluşturulmasını ve bu şekilde beslenmelerini kontrol altında tutmaları gerektiğini de belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu