Aşk & İlişkiler

Çiftlerin sevgi hissi neden azalıyor?

Hiç şüphesiz ki, sevgi nedir diye insanlardan bunun hakkında görüşlerini sorsak, bunun üzerine herkes kendi deneyiminden az veya çok konuşur. Çünkü dünyada öyle bir insan bulamazsınız sevgi hakkında tecrübesi olmasın. Ancak ilginçtir ki, sevgi bu kadar büyük nimet, insanın en çok zevk alacağı hissetmek olmasına rağmen, çoğunluk sevgiden şikayet ediliyor, dünyada gerçek aşkı tatmadıklarını, vefasızlık gördüklerini söylüyorlar.

Sevgi karşılıklı güven duyularak yaşanabilecek bir duygudur. Güvenin oluşması için ise tek şart Allah’a iman eden bir insan olmaktır. Çünkü ancak Allah’tan korkan insan her zaman Allah’ın hoşnutluğunu arar ve kendi çıkarlarını gözetmez. O insana itibar etmek olur ki, böyle bir insan Allah’ın haram kıldığı hiçbir şeye yanaşmayacak, hem de sevgide vefasız olmayacak.

İnkar eden, kalbinde iman olmayan insanlar arasında sevginin yok olmasının başlıca nedenlerinden biri güvensizlik, vefasızlık hissidir. Bir insan karşısındaki insana güvenmediğinde sadece sevebilir, ona karşı samimi bile olamaz. Çünkü samimi olduğunda her şeyin kendi aleyhine kullanılmasından korkar. Bu yüzden inkar edenler hayatlarını gizli yaşarlar ve kendilerini korumak için her zaman uyanık olurlar.

Elbette çok açıktır ki, böyle ilişkilerde sevgi yaşanamaz. Bu tür insanlar da sevgiyi yaşayabilen edemeyeceklerini bildikleri için de çevresindeki insanlara karşı kalbinde kesinlikle sevgi oluşmaz, kendi iç dünyalarına çekiliyor, bundan sonra sadece kendileri için, kendi istek ve tutkuları için yaşamayı tercih ediyorlar.

Sevginin neden yok olduğunu düşünmek ve çözüm yolları aramak yerine, bir çok insan sevgiden ellerini yüzerek yaşıyorlar. Sevginin yerine tercih ettikleri duygu ise çılgınca şeytani bir tutkudur. Bu hırs para kazanma tutkusu, gösteriş yapma ya da başkalarının haklarını çiğneyerek nüfuz kazanma gibi çeşitli şekillerde ortaya çıkar.

Fakat dünyevi nimetler Allah rızası için elde edilmedikten sonra insana zarardan başka bir şey veremez. Her insanın fani olduğunu ve dünyada elde ettiği her şeyin bir gün ölümle sona ereceğini düşünse, bunu kabul edebilse, bu hırsların ne kadar boş olduğunu açıkça görecektir.

Dünyada insanın yaptıklarından tek geriye kalan Allah rızası için yaptığı Salih amelleridir. Kuran’da bildirilen bu gerçeğin farkında olan müminler sadece ahireti düşünerek Allah rızası için gayret etmelidir. Allah’a olan sevgileri ne kadar güçlüyse, kalplerindeki sevgi hissi hiç tükenmez, aksine çoğalarak artar. Her şeyi Allah’ın tecellisi olarak görüp sevdikleri için Allah samimi insanlara sadece onların hissedip yaşayacağı olağanüstü bir zevk verir.

İman edip iyi işler yapanlar için Rahman bir sevgi yaratacaktır.

إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَٰنُ وُدًّا  (Meryem suresi, 96)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu