Anne & Çocuk

Çocuklarda Alaycı Tavır Sendromu

Çocuklarda alaycı tavır sendromu

Çocuklarınıza göstermiş olduğunuz fazla ilgi, onların alaycı tavır sergilemelerine neden olabiliyor. Anne baba olan herkes çocuğunu ilgiyle büyütmek ister. Ancak gösterilen ilginin fazla olması onların okul hayatları da dahil olmak üzere tüm ilişkilerinde bencil ve sorumsuz davranmalarını sağlayabilir. Emsey Hospital‘da Psikiyatri uzmanı olarak görev yapan Uzman Doktor Orhan Karaca, aileleri bu konuda uyarıyor.

Çocukların davranışlarının şekillenmesinde aileyle olan iletişim çok önemli

Ailenin birbiriyle ve çocuklarıyla olan iletişimi, onların gelecekte nasıl bir davranış sergileyeceği konusunda çok büyük önem taşımaktadır. Çocuklar nasıl iletişim kurmaları gerektiğini aileden öğrenir. Bu dönemde çocuklara gösterilen fazla ilgi ve sevgi, onların bencil ve sorumsuz davranmalarına neden olur. Hatta çocukların empati duygusu gelişmeyeceği için alaycı olma eğilimleri yükselir.

Bu çocuklar etraflarındaki insanları kırmaya başlar ve giderek vicdanları körelir. Bunun sonucunda ise kendisi gibi davranış gösteren çocuklara daha fazla eğilim gösterir. Etrafındaki büyük ya da küçük herkesle alay edebilecek hakkı kendisinde görmeye başlar.

Çocuklar alay ederek, üstünlük kurabileceğini zannediyor

Çocuklar küçük yaşlarda, ailelerinden çok kendi yatışı olan arkadaşlarından onay almaktadır. Alay etmeye meyilli olan çocuklar üzerinde yapılan araştırmalarda, çocukların bu davranışı göstermelerinin nedeni olarak toplum içerisinde kabul görmek, diğer insanlardan onay almak ve arkadaşları tarafından reddedilmek olarak belirlenmiştir.

Çocukların göstermiş olduğu kıskançlık ve aile içinde yaşanan olumsuz durumlar, alaycı davranışı tetikliyor

Çocuğun yetiştirilmesi döneminde yapılan eleştirmeme ve disiplin göstermeme gibi tutumlar, ayrıca yaptığı hatalar için ceza almaması ve kıskançlık durumu yaşaması, çocukların alay etme isteğini arttırmaktadır. Anne babasının sevgisini başka çocuklarla paylaşması da çocukların öz güvenlerini yitirmesine neden olabilmektedir.

Bu durumda ailelerin çocuklarına nasihat vermeleri onların daha çok içe kapanmalarına ve daha çok alaycı davranmalarına neden olabilmektedir. Ailelerin bu noktada yapması gereken, uzman desteği alarak ilerlemek ve alaycı tavır sergileyen çocuklar üzerinde herhangi bir hatalı davranış uygulamak olmalıdır. Yapılacak her hatanın onların ilerleyen dönemlerdeki hayatlarını etkileyeceği unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu