Anne & Çocuk

Çocuklarda Horlama Sorunu

Çocuklarda horlama sorunu

Horlama problemi genel olarak yetişkinlerde görülse de, çocuklarda da rastlanan bir durumdur. Çocukların horlaması zannedildiği kadar masum olmamakla birlikte onların okuldaki davranışlarından derslerindeki başarısızlıklarına kadar pek çok sorunu tetiklemektedir. Prof. Dr. Refika Ersu, çocuklarda görülen horlama problemiyle ilgili aileleri uyarıyor.

Çocuklardaki horlama, uyku apnesine neden olabilir

Horlama problemi, üst havayollarının daraldığının göstergesinin bir sonucudur. Üst havayollarında yaşanan bu tıkanma genellikle bir probleme yol açmaz ancak, ilerleyen dönemlerde uyku apnesine neden olabilir.

Uyku apnesi ise, uyku sırasında yaşana üst havayollarının tıkanması sonucuna bağlı olarak solunum ve uyku kalitesini bozulmasıdır. Bu sendrom yeni doğandan başlayarak, tüm yaşlarda görülmektedir. en sık görüldüğü yaş grubu ise 2 ile 6 yaş arasındaki gruptur. Bu yaş grubunda, bademcik ve geniz eti büyümesi sonucunda oluşmaktadır.

Çocukların okulda başarısız olmalarının sebebi uyku apnesi olabilir

Çocukların okulda başarılı olabilmeleri için beslenme kadar kaliteli bir uyku da oldukça önemlidir. Uyku apnesi yaşayan çocuklarda görülen az uyuma ve oksijensiz kalma gibi durumlar, okul başarılarını olumsuz etkilemektedir.

Uyku apnesi büyümeyi olumsuz etkiler ve öğrenme bozukluğuna yol açar

Çocukların sık sık uyku apnesi yaşaması, onların gelişiminde bozukluk oluşmasına, öğrenmede sıkıntı yaşamalarına, geceleri uykularında idrar kaçırmalarına gibi durumlara yol açabilir. Çocukların üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanmaları sonucunda horlamaları oldukça normaldir. Ancak herhangi bir hastalık olmaması durumunda horlamaları, uyku apnesi gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Sigara dumanında bırakılan çocuklarda daha sık görülüyor

Uyku apnesi problemi, özellikle sigara dumanında kalan ve ailesinde uyku apnesi olan çocuklarda görülmektedir. İstanbul’da yaşayan ve okul çağında olan çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, çocuklarda görülen horlama sıklığı %7 olarak açıklanmıştır. Ancak uyku apnesi sorunu, horlayan her çocukta görülmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu