Anne & Çocuk

Çocukların Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocukların beslenmesinde nelere dikkat edilmeli?

Cornell Üniversitesi Gıda ve Marka Laboratuvarı yaptığı son çalışmalarında bütün yeni anneleri ve eski anneleri yakından ilgilendiren sonuçlar ortaya çıkardı.

Cornell Üniversitesi Gıda ve Marka Laboratuvarı (FoodandBrandLab) tarafınca yapılmış bulunmakta olan çalışmalar sonucu ortaya çıkan verilere göre ufak çocukları olan ebeveynlerin dikkat etmesi gereken 10 önemli noktayı sizler için derledi ve sizlerin önlerine sundu…

01. Gereğinden büyük boy tabak, kase ve bardak kullanmak:

Kullanılan kabın büyük olması farkında olmadan çocukların daha fazla yemek yemesine sebep olur. Yetişkinlerin kullandığı büyük boy tabak, kase ve bardak ölçüsünde çocuklara yiyecek sunulması önlerindeki yemekten %52 daha fazla yemesine sebebiyet verir. Çocukların tabaklarını özellikle sağlıksız yiyeceklerle doldurmaları göz önünde bulundurulduğunda bu tesir, ileri ki dönemlerinde sağlık ve kilo problemlerine yol açabilir. Çocukların kendi yaş ölçüsüne uygun küçük boy tabak, kâse ya da bardak kullanılmasıyla daha doğru beslenme sağlanılabilir.

02. Sağlığa uygunsuz seçeneklerin göz önünde olması:

Yetişme mesafesi yakın olan ve göz önünde bulundurulan yiyecekler daha çabuk yenilir. Kalorisi yüksek ve atıştırmalık yiyeceklerin (cips,çikolata, vb.) gibi buzdolabın/dolabın en ön rafında ya da çocukların görmesinin ya da yetişmesinin çok basit olduğu bir noktaya konulmaması onların daha az yenmesine yardım sağlayacaktır.

03. Çocukları yemek hazırlama süreci dahilinde bırakmak:

Çocuklar kendi hazırladığı yiyeceklere aşinalık kazanır bu sebeple yeme isteği artacağından çocukları yemek hazırlama sürecine dahil etmek önemlidir. Bu durum sadece yemeğin pişmesi olarak algılanmamalıdır. Yaşlarına uygun yiyecek alışveriş listesi yapmak, masa hazırlama ve toplama gibi görevler verilerek çocuklar bu sürece dahil edilebilir.

04. Alternatif atıştırmalar bulmak:

Çocukların yemek arasında bir şeyler atıştırmasını tamamen kısmak ya da tamamen serbest bırakmak yerine onlara bu aralarda daha sağlıklı besinler atıştırmaları sağlanmalıdır. Ebeveynlerin sınırlandırılmaları doğrultusunda atıştırmalık yiyen çocukların son derece sağlıklı besinler yediği ortaya çıkartılmıştır. Örneğin; bir kase dolusu cips yerine yaşına uygun porsiyonda meyve, salata gibi sağlıklı besinlere atıştırması tamamen yasaklamadan yönlendirilebilir. Yani abur cubur yiyen çocuğunuzu ilk gördüğünüz de sinirlenip esip gürlemek yerine onunla kibarca konuşup onu daha sağlıklı besinleri öğünü için tercih etmesini önermek daha iyidir. Bu durum hem çocuğunuzla aranızda olan iletişimi kuvvetlendirir hem de çocuğunuzun sağlıklı yiyecekleri zorunluluk olarak görüp onlardan uzaklaşmasını ve nefret etmesini engeller.

05. İlgi çekecek yiyecek isimleri bulmak:

Sebzelere ilgi çekici isimler koymak çocukların genelde sebze yememe olayını azaltmaya yarar bir etki sağlar (Havuç yerine kıtır kıtır havuç çubukları) gibi. Bu yöntemde çocuklar tüm sebzeyi yemese bile tadına az da olsa bakacaklardır. Bu durum sayesinde sebzelere aşinalık kazanacaklardır.

06. Meyveleri dilimlemek:

Özellikle küçük çocuklar meyveleri bütün yemekte zorlanırlar. Meyveleri dilimleyerek hazırlamak onların bu meyveleri daha çok yemelerini sağlayacaktır. Özellikle onlar için özel olarak hazırladığınız sevimli meyve dilimi şekilleri ve bunun yanında renkli tabaklar ilave olarak da ufak ve onların beğenisine uygun çatal kaşık veya bıçak kullanmanız meyve tüketimini çocuklar için bir zevk haline getirecektir. Bu sunumdan önce meyvelerin tadına bile bakmayan çocuğunuz bu sunumlardan sonra sizden meyve ister hale gelebilir şaşırmayın.

07. Çeşitli ve renkli tabaklar hazırlamak:

Yiyeceklerin sunumu ve konulduğu tabak görsellik açısını etkilemenin dışında yiyeceğinde yenme olayını etkileyen bir etkendir. Tüm bu etkenler pek hesaba katılmamanın dışında çocukların algısı ve yemesi açısından büyük önem taşır. Çocuklara servis yaparken, porsiyonlar küçük hazırlanmalı, tabakta renk olması sağlanmalıdır.

08. O tabak bitecek:

Yemek yeme konusunda ailelerin çocuklara gösterdikleri davranışlar, çocukların yetişkinlik dönemine girdiklerinde ve artık evden uzaklaştığı dönemlerde, yiyecekleri yemek miktarına ve yeme alışkanlıklarına ışık tutar. Bu, doğru beslenme konusunda ailelerin ve danışmanların göz önüne alması gereken önemli bir unsurdur.

09. Görselliği olan tabaklar hazırlamak:

Görsellik çocukların ilgisini oldukça çekmekte buda bazı durumlarda kalorisi yüksek gibi sağlıksız besinlere eğilimi arttırmaktadır. Bu etki çocukların yiyeceği sağlıklı yiyecekleri renkli, resimli tabaklarda sunmakla azaltılabilir. Bu şekilde çocukların az da olsa ilgisi çekilerek sağlıklı yiyeceklere eğilim olmasında ve aşinalık kazanılmasında büyük etki sağlanır.

10. Okullardaki kantin düzeni:

Amerika’da yapılan bir çalışmaya göre okul kantinlerinde soslu ve kızartılmış zararlı yiyecekler yerine sağlığa yararlı meyve, peynirli sandviç gibi yiyeceklerin daha ön plana çıkartılması ve satışa sunulması sonucu bu besinlerin yenmesinin %18 arttığı ve daha zararlı yiyeceklerin ise %28 daha azaldığı görülmüştür. Zamanının büyük bir bölümünü çocuklar okulda geçirdiklerinden dolayı hiç yoksa bir öğünleri mutlaka okul vaktine denk geliyor, bundan kaçış çok da mümkün değil. Hal böyle olunca çocuklar da karnını doyurmak için aralarda kantine koşuyorlar o sebepten de kantinlerde sağlıklı yiyeceklere önem verilmesi oldukça önemli bir konudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu