Anne & Çocuk

Çocukların Soruları Nasıl Cevaplanır?

Çocukların soruları nasıl cevaplanır?

Dört yaşında olan çocuklar bunalımda olsalar da, ayrı sıkıntıları da olsa, onlarla vakit geçirmek çok keyifli. Dört yaşındaki çocuğunuzla çok güzel ve keyifli vakit geçiriyorsunuz. Hareketlerinden ve size olan davranışlarından büyüdüğünü anlıyorsunuz. Ah bir de şu sorular olmasa…

Yumurtayla tohum nasıl birleşiyor anne?

Benim büyümüşte küçülmüş olan kızım Irmak, konuşmaya çok erken yaşta başladı. 18 aylık olduğunda onunla sohbet etmeye başlamıştık. Doğal olarak soruları da çok erken gelmeye başladı. “Buna neden domates deniyor, denizim rengi neden mavi, büyüdüğüm zaman da mı bana Irmak diyeceksiniz, güneş neden batıyor” soruları ile başladı ve bu sorular artarak gelmeye devam etti. Ancak son zamanlarda sorduğu sorulara cevap vermekte çok sıkıntı çekiyoruz.

Veteriner hekim, doktor ya da hemşire olmak istediğini söyledi. Bu nedenle ona, vücudumuzu anlatan kitaplar alıyoruz. Bu kitaplarda “neden gözlerimizi kırparız, neden hapşırmak isteriz” gibi sorular, çok sade ve yalın bir dille cevaplanmış.

cocuklar-soruları-1-2

Bu kitaplar aslında daha büyük yaş grupları için yazılmamış biz de kitaptaki bazı cümleleri ve tanımları atlayarak ilerliyoruz. Özellikle organları tanıma konusunda çok hevesli. “Nefes borumuzdan yemek geçerse ne olur, karaciğerimiz olmasaydı ne olurdu, diğer insanlarında kalbi var mı, kalbimiz kan pompalamadığında damarlarımıza kan gitmez, o zaman da kesilen yerlerimizden kan akmaz değil mi?” gibi sorulara maruz kalıyoruz. Özellikle son soruya “ölürüz” cevabını vermemek için kendimi çok zorluyorum.

Artık bu sorular karşısında çok zorlandığımı itiraf ediyorum. Son altı aydır sorduğumuz soru “ben nasıl oldum”. İlk başlarda “senin gibi bir kısım olmasını çok istediğim için karnıma geldin” şeklinde bir açıklama yapmıştım. Bu cevap onu pek tatmin etmedi ama yine de kabul etmişti. Daha sonra bir yerden “babanda olan tohumlar ile annenin yumurtaları birleştiği zaman, annenin karnında çocuk oluyor” gibi bir açıklama yapılabildiğini öğrendim. Keşke yapmasaydım. Pişman oldum.

Annede olan yumurtanın kokup kokmadığından tohumlarından şekline kadar sorduğu sorulara, karı koca cevap veremez olduk artık. Şimdi de yumurtanın nasıl tohumla birleştiğini merak ediyor küçük hanım. Benim yumurtam, o tohumla nasıl buluşuyormuş.

cocukanne_45

Artık gerçeği öğrenmesine az kaldı galiba. Ama kaçabildiğim kadar kaçacağım. Bir zaman o kadar çok sıkıştım ki “unuttum canım” dedim. Tekrar sorduğunda da cevabımı hazırladım, “bu soruyu öğretmenine sor” diye söyleyeceğim. Aslında çiçeklerin döllenmesinin üzerinden de bahsedebilirim ama kafası çok karışır diye endişeleniyorum.

Biz büyüklerimize böyle sorular sorduğumuz zaman “yaşın daha küçük, büyüdüğünde öğrenirsin” diye cevap verirlerdi. Biz de uzun uzun açıklama yapmayı görev edindik sanki. Zaten pedagogumuzdan bu konuda uyarı da aldık. Bize “güneş neden battı” diye sorduğunda her şeyi açıklıyorduk. Oysa ki söylememiz gereken “akşam olduğu için” cümlesiymiş.

Bu cevabı alan pek çocuk “tamam” diyerek tatmin olur ve konuyu kapatır. Biz de ise o konu aklına yatana kadar kapanmaz ve sürekli açıklama yapılır. Şu pedagoglar çocuklara göre genelleme yaparak tavsiye verseler olmaz mıydı yani? Sorduğu sorulara “tamam şimdi anladım” diyene kadar açıklama yapıyoruz. Acaba hata mı yapıyoruz diye düşünmüyor değilim. Daha şimdiden bu kadar detaylı açıklamanın çok fazla olduğunun farkındayım. Ama bu konuları ben açmıyorum ki. O sorduğu zaman cevap vermek zorunda kalıyorum. Bazen de kaçamak yapıyorum tabi… Bu kadar da olsun artık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu