Anne & Çocuk

Çocukların Zihinsel Gelişimine Yardımcı Olan Gıdalar Nelerdir?

Çocukların zihinsel gelişimine yardımcı olan gıdalar

Kendi yazı ve konuşma yeteneği ile farklı, fikirleri ile diğerlerinden seçilen, sosyal ve diğer önemli alanlarda kendilerini kanıtlayan kişilere entelektüel insanlar denir. Onların başarısı yaşadıkları toplumun verilerine dayanarak kendini onaylamak yeteneği ile bağlı olur. Her bir ebeveyn de çocuklarının bu göstergelere sahip olmasını arzu ediyor. Peki çocukların zihinsel gelişimini güçlendirmek için anne ne yapmalı, nelere fikir vermelidirler?

Çocukların entelektüel olması ve zihinsel inkişafını güçlendirmek için sadece sağlıklarına ve eğitimlerine ciddi fikir vermek gereklidir. Sağlığın, eğitimin ve zeka seviyesinin yüksek olması için onlar sağlıklı ortamda yaşaması, sağlıklı yaşam tarzında düzgün gıdalanmalılardır. Akademisyenlerin yaptığı araştırmalara göre, içeriğinde vitaminler, mineraller, karbonhidratlar ve organizma için faydalı olan besinler beynin normal faaliyetine ve zeka seviyesine olumlu etkiliyor.

“Appetite” tıp dergisinin araştırmalarına göre sakız hafızayı güçlendirir. Beyne giden kanı artırıyor. Ağız ve diş sağlığı için vazgeçilmez bir araçtır.

Hekimler de çocuğun zihinsel gelişimini olumlu etkileyen 10 ürün isimlerini açıkladı. Bu ürünlere kızıl balık, yumurta, yer fındığı, kepekli tahıl ürünleri, yulaf, gilemeyveler, baklagiller, çeşitli renklerde olan sebzeler, süt ve yoğurt aittir.

İşte çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlayan yiyeceklerin listesi;

  • Kızıl balık: balığın içinde omega-3 yağ olduğuna göre beynin idrak fonksiyonunu iyileştirir ve entelektüel gelişime olumlu etki gösterir.
  • Yumurta: yumurtanın sarısında kolin maddesi var ve bu madde vücudun beslenmesine gerekir. O hem de hafızayı güçlendirir ve geliştirir.
  • Yer fındığı: içeriğinde beynin sinir membranlarını koruyan antioksidan var. Bu ürün E vitaminin kaynağı olarak kabul edilir.
  • Kepekli tahıl ürünleri: içeriğinde glikoz olduğuna göre beynin normal fonksiyonu için gereklidir.
  • Yulaf: yulafın içeriği potasyum, çinko ve mineraller, E, C, vitaminleri ile zengindir. Buda çocukların entelektüel gelişimini olumlu etkiliyor.
  • Gilemeyveler: gilemeyveler hafıza ve beynin idrak fonksiyonunu geliştirir.
  • Baklagiller: baklagillerin içinde protein ve kompleks karbonhidratlar vardır. Baklagiller ait olan bezelye vücuda enerji verir ve vücudu kuvvetlendirir. Deve dikeni baklagillerin bir türüdür. Bilim adamları diyor ki, deve dikeni otu ve kökünün helimi mikropları öldürür ve onların çoğalmasını önler, özelliklerine sahiptir.
  • Renkli sebzeler: antioksidan maddeler vardır. Yenileyici özelliklere sahiptir.
  • Süt ve yoğurt: beyin gelişimi için protein ve B vitaminleri bakımından zengindir.
  • Yağsız sığır eti: demir ve çinko idrak fonksiyonunun iyileşmesine yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu