Anne & Çocuk

Çocuklarınızı Gözünüzün Önünden Ayırmayın!

Çocuklarınızı gözünüzün önünden ayırmayın!

Aileler çocuklarını sürekli gözlerinin önünde bulundurmanın sonucunda, çocuklarının da kendilerinin de psikolojik olarak kötü etkileyeceğini düşünürler. Oysaki 15 yaşın altında olan tüm çocuklar, dışarıdaki tehlikeler karşı güvensizdir. 15 yaşında olan bir çocuk bile kötü niyetli insanlar tarafından kızdırılmak suretiyle kandırılıp, zarar görebilir.

Son zamanlarda artan çocuk ölümlerine karşı hiçbir çocuk güvende değildir. Bu durum hepimizin çocuğunun başına gelebilir. Bu durumun nedeni, evlerimize aldığımız ve güvendiğimiz yakınlarımızdır aslında. Çocuklarımızı “annen ya da baban seni görmek istiyor, beni onlar gönderdi” diyerek kandırabilen ve onlara zarar veren insanlar, genellikle şüphe etmeyeceğimiz ve güvendiğimiz insanlardır. Bu insanlar genç de olabilir yaşlı da…

Bu insanlar biraz daha ısrarcı olursa, çocuklarınızı kandırıp istediği yere bile götürebilir. Siz istediğiniz kadar çocuğunuzu yabancılardan uzak durması konusunda tembihleyin. Teyze oğlu, amca kızı gibi akrabalarınızdan maalesef koruyamazsınız.

Çocuklarımızı bu konuda uyarmak, “tanıdıklarınla bile hiç bir yere gitme” demek, “zarar görebilirsin” şeklinde korkutmak, onları bir dereceye kadar korkutup uzak tutacaktır. Bu işin en doğru yöntemi çocuklarımızın üzerinden gözlerimizi ayırmamaktır.

Çocuklarımızı sürekli korkutmak, onların öz güvenlerini kıracaktır. Bu nedenle korku ile insanlardan uzak durmasını sağlamak iyi bir çözüm değildir. Çocuğunuzun kendi başına oynamasına izin verip arkasından bakmak, onu kontrol ettiğiniz anlamına gelmez. Çocuğunuzla aranızda olan mesafeyi, başına bir şey geldiğinde yetişebileceğiniz şekilde ayarlayın. Onları kimseye emanet etmeyin. Çünkü başka insanlara emanet etmek, başına gelebilecek kazaları önlemeye yetmeyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu