Sağlık

Damar Genişlemesi Olarak Adlandırılan Varis Nedir?

Damarlardaki büyük sorun: varis nedir?

Deri altında vücut içerisindeki kan dolaşımının bir parçası olan damarlar geçer. Bu damarlardan olan toplardamarlarda meydana gelen genişlemeler ise varislere neden olur. Yer çekimine ters olarak hareket eden ve vücutta bulunan kirli kanı kalbe ve akciğerlere taşıyan bu damarlar zaman içerisinde genişletebilir. Toplardamarların içerisinde kanı sürekli olarak yukarı çeken ve aşağıya inmesini engelleyen kapakçıklar bulunmaktadır. Genellikle bacaklarda meydana gelen varis ise bacak kaslarının çalışması sırasında toplardamarlardaki kapakçıkların tıkanmasından dolayı kanı yukarıya taşıyamaz duruma gelen ve aşağıya doğru basınç yapan kan nedeniyle damarların açılmasından kaynaklanmaktadır.

Varis kişilerin uzun süre ayakta durmasından, genetik yatkınlık ve fazla kilolar gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileyen varisler yukarıdaki özelliklere sahip olan kişilerde %20-%40 arasında görülebilmektedir.

Varis nedeniyle kişiler bacaklarında ağırlık hissi ve yoğun ağrılar hissedebilirler. Genellikle öğleden sonra kişiler uzanmak ve ayaklarını yukarı kaldırmak isteyebilirler. Ayrıca bacaklarda yürüyüşler sonrasında hemen yorulma görülebilmektedir. Varisler görünmese bile bacaklarda bu tür şikayetler olabilir. Kişiler görünen varisleri için tedaviye başvurmadıklarında damarlarda kan pıhtılaşması meydana gelebilir. Varis tedavi edilmediğinde bacaklarda renk değişimi ve yaralar görülebilir. Genellikle yaşı ilerlemiş olan kişilerde ve 60 yaş üstü olan kişilerde daha fazla görülmektedir.

Toplardamarlardaki tıkanmalara ve aşağıya doğru kanın yaptığı basınca göre varisin de dereceleri oluşmaktadır. Bacaklarda farklı derecelerde kendini gösteren varisler meydana gelebilir. 3 farklı varis derecesi bulunmaktadır:

varis1

  1. Büyük varis: 4-15 mm çapında çıkıntılar meydana getiren varistir.
  2. Orta varis: Çapları 2-4 mm kalınlığında ve yeşil renkte oluşan çıkıntılardır.
  3. Kılcal varis: Çapları 1-2 mm kalınlığında olan ve deriden çıkıntı yapmayan varislerdir. Bu varisler kırmızı ve mor renkte olurlar.

Varis rahatsızlığının halk dilindeki yaygın kullanışı “ordubozan”dır. Toplardamarlarda meydana gelen bu rahatsızlık hücrelerin içerisindeki minerallerin ve vitaminlerin kalıntılarını topladığından dolayı damarın işlevini görmesini zorlaştırmaktadır. Kan dolaşımına da zarar veren bu duruma müdahale edilmediği takdirde çeşitli sağlık sorunları meydana gelebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu