Kadın Sağlığı

Dar sütyen uykuyu düzenini bozuyor!

Dar sütyen uyku düzenini bozuyor

Belli başlı yapılan araştırma sonuçlarına göre, dar sutyenler göğüs kafesini ve omuzları sıkıyor ve uyku düzenini bozuyorlar. Uzmanlar uykuya dalmayı zorlaştıran sebepleri irdeleyip sonrasında bunları açıklarlarken, dar sutyen, geç vakitte işle ilgili yapılan telefon konuşmaları ve sigara gibi unsurların uykuyu güçleştirdiğini söylediler. Japon bilim adamlarının meydana çıkardığı sonuçlara bakarsak, gereğinden sıkı olan sütyen göğüs kemiklerinizi ve sırtınızı sıkarak uykunuzu kaçırıyor.

Bunun yanında uzmanlar geceleri uyumayı zorlaştıran bir diğer etkenin de gereğinden fazla dar elbiselerin arttırdığı vücut sıcaklığı ve melatonin hormonunun olduğunu söylüyor.

Uykuyu kaçıran bir diğer etmenlerden birisi de gece geç vakitte yapılan iş görüşmeleridir. Michigan Üniversitesi’nde yapılan çalışmalara bakılarak şunu net bir şekilde söyleyebiliriz ki gece 21:00’dan sonra yapılan iş konuşmaları kişinin uyku düzenini bozuyor ve ertesi günün verimli geçmediğini söylüyorlar.

dar sutyen 1

Araştırma takımının başında ki isim Russell Johnson açıklamalarında, uyumadan önce işle alakalı telefon konuşmaları gerçekleştirenler, mail ve kısa mesaj gönderenler, sevdikleriyle telefon konuşması yapanlar gibi huzurlu olmuyorlar.

Araştırma için saat aralıklarının başını 21:00 seçtik. Bitiş saati olarak ise 01:00 aldık çünkü çoğu çalışan insan bu saatler arası uyuyor. Akıllı telefonlar dönemin en insan yaşantısına zarar veren araçlarındandır. Çünkü her yerde bizimledirler. Yani her yerdeler başucumuzda çantamızda en çok da elimizde. Ve sanılanın tersine dizüstü bilgisayarlarımızdan daha çok zarar verir bize telefonlarımızın ses ve ışıkları.

Bir diğer konu ise sigaradır. Açıklamalara göre uyumadan önce içilen sigara uyku düzenini ciddi derece etkiliyor. Nitokitinin ve dopamin, serotonin gibi hormonel uyarıcı yayılımını uyarmasından mütevellit, sigara kullananlar REM uykusu olması gerekirken hassas uyku tarzında daha fazla zaman kaybediyor. Yine araştırmalara bakılarak, uykudan önce sigara tüketenlerin bir sonraki gün kendilerini çok daha az dingin hissediyorlar. doktorlar en az bir iki saat öncesi sigara tüketiminin yok edilmesi lazım geldiğini belirtiyor.

Akşam yemeği sırasında fazla protein içeren ızgara et ve tavuk gibi yiyecekler yemekte, ne kötü ki uyumayı güçleştiriyor. Etli yemek ne kadar lezzetli ise o kadar uyku kaçırıyor yani anlaşılan. Çünkü vücut proteini sindirmek için çok çalışıyor ve uyumaya geçiş yapamıyor. Bütün bunların aksine karbonhidrat ağırlıklı besin tüketimi kan şekerini düşürerek uykuya geçişi kolaylaştırıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu