Hamilelik

Dış Gebelik Nedir? Nedenleri?

Dış gebelik nedir? ve nedenleri?

Dış gebelik, yumurtanın tüplerde tıkanıklığı sonucu ya da farklı sorunlar sebebiyle fallop tüpünün içinde bir yerde bulunması sonucu oluşur. Bu durumdan dolayı döllenen yumurta rahme kadar gidemez ve dış gebelik meydana gelir. Bu durumdan zamanla normal gebeliğe çevirmesi imkansızdır.

Yumurtanın döllenmesi sonucunda fallop tüpünde bulunması ve bu alanda gelişmesi ciddi sonuçlar doğurur. Tüpün patlamasına ve ölüm tehlikesi gibi sonuçlar doğurur ve kanamaya sebep olabilir. Dış gebeliğin belirtileri de normal gebelikte oluşan göğüsteki hassasiyetler, regl zamanının gecikmesi ve mide bulantısı gibi belirtiler meydana gelir.

Dış gebelik oluşum nedenleri aşağıdaki gibidir:

Dış gebeliğin oluşumu follop tüplerinde meydana gelen iltihap, bu tüplerin şekil bozukluğu ya da hasarlı olması sebebi ile ortaya çıkar. Hormonların düzensizliği, ceninin anormal gelişmesi de nedenlerinden biridir. Bazen de dış gebeliğin oluş sebebini tespit edememektedirler.

Fallop tüplerini olumlu etkilemeyen cerrahiler:

Dış gebelik ihtimali yüksek olan kişilerde, ya daha önce üreme sistemi ve karınla alakalı tıbbı işlemden geçen kişilerdir ya da tüp açma ya da bağlama işlemlerine tabii tutulan kişilerdir. Tüpleri bağlanan kişinin gebe kalması imkansızdır. Fakat bu durumda binde bir de olsa dış gebe olma ihtimali söz konusudur. Dış gebeliğin bir ihtimali de apandisi patlayıp ameliyat olan kişinin tüp çevresinde yapışkanlık olabilir ve bunun sonucunda dış gebelik meydana gelebilir.

Fallop tüpünde oluşan enfeksiyon nedir:

Fallop tüplerinin enfeksiyon kapması ve gerekli tedavinin yapılmaması tüplerin tamamen ya da kısmen tıkanmasına yol açabilir. Oluşan iltihaplanma tüp’de ve karın içerisinde başka alanlara yapışıklığa sebep olabilmekte ve bu durumlarda dış gebelik gelişme olasılığı artmaktadır.

Pelvik enfeksiyon nedir:

Bu enfeksiyon yumurtalık, rahim, mesane, bağırsağa ait enfeksiyonlardır. Genelde ilişki anında bulaşır daha sonra üst üreme sisteminde oluşur. Bir çok vakada meydana gelen bu enfeksiyon herhangi sorun yaratmaz ve böyle durumlarda dış gebelik olasılığı da artabilir.

Daha önce gerçekleşen dış gebelik tekrar gerçekleşebilir mi?

Dış gebelik geçiren bir kadının sonrasında tekrardan dış gebelik geçirmesi mümkündür. İlk baştaki geçirdiği gebelik kadar olma olasılığı yoktur. Bunun %1-10 arasında olma olasılığı vardır.

Kısırlık tedavileri:

Kısırlık genelde hasarlı tüplerden dolayı gerçekleşir ve kısırlık tedavisi yapılırken gebe kalınırsa, meydana gelen gebeliğin dış gebelik olması gayet mümkündür. Bu tedavilerde döllenen yumurtaların miktarı çoğaldığı için dış gebelik meydana gelebilir.

Doğumsal faktörler:

Kadınların üreme sisteminde doğuştan oluşan bozukluklar sonucunda dış gebelik olma olasılığı artabilir.

Annenin yaşı:

35 yaşını geçmiş anne adaylarında dış gebeliği olma olasılığı daha fazladır. Yaş ilerledikçe tüpler işlevini yitirir ya da tüplerde değişiklikler olabilir. Böyle olunca dış gebelik riski artar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu