Kadın Sağlığı

Dış Genital Bölge (Vulva) Sorunları

Dış Genital Bölge (Vulva) Sorunları

Üreme çağına gelmiş her kadının dış genital bölge sağlık sorunları ile karşılaşması ihtimal dahilindedir. Vücudun diğer bölgelerine nazaran daha hassas yapıda olması ve boşaltım sistemi organları ile olan yakınlığı bölgede enfeksiyon veya tahriş gibi sorunlar olmasını kolaylaştırır. Ancak bu sorunların çoğu kadınların kendi başlarına aldıkları bazı önlemler ile engellenebilir veya tedavi edilebilir.

Genital Bölge Hijyeni

Genital bölge ile idrar çıkışı yakın olduğundan her idrar ihtiyacınızda genital bölge temizliği yapın. Ayrıca ilişki öncesi-sonrası ve adet dönemlerinde de temizliği ihmal etmeyin.

Son yıllarda kadın sağlığı konusunda önlemler artmış bulunmaktadır. Bunlardan birisi olarak da her kadının hiç bir şikayeti olmasa dahi en az senede bir defa Jinekolojik muayeneden geçmesinin tavsiye ve teşvik edilmesidir.

Kendi Kendine Dış Genital Bölge (Vulva) Muayenesi

Her kadın kendi üzerinde bu muayeneyi yaparak erken teşhis sağlayabilir. Dış genital bölgenizde oluşan şişlik, kabarcıklar, kaşıntı, yanma, idrar yaparken ya da ilişkiye girerken hissedilen ağrı kendinizin kolayca fark edeceği sorunlardır.

Kadınların genital bölgede en çok karşılaştıkları sorun mantar, siğil ve uçuktur. Bunları birbirine karıştırmamak gerekir. Genital bölgeden anüse uzanan kısımda oluşan birden fazla sert ağrısız kabarcıklar varsa siğil işaretidir. Ancak dış genital bölgeden, vajina içine doğru uzanan sulu kabarcıklar mevcutsa bunlar da uçuk olabilir. Genital bölgede oluşan dayanılmaz kaşıntı hissi ise mantar işaretidir. Tüm bu hastalıklar bulaşıcı olduğundan ötürü, böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız ilişkiye girmekten kaçının ve WC kullanımı sırasında çok daha titiz davranın.

Bunların dışında vajina girişinde oluşan ağrı ve şişlik varsa bu da bir abse veya kiste işaret ediyor olabilir. Ciltte oluşan yaralar ise ilişki yoluyla bulaşan frengi gibi hastalıkların habercisi olabilir.

Genital bölgeye uygulanan ağdalı epilasyon sonrasında ağrılı şişlik oluşuyorsa, bu da kıl köklerindeki enfeksiyonların habercisi olabilir.

Genital bölgenizde renk değişimi olduğunu fark ediyorsanız bu daha ciddi bir durum olan VIN hastalığına işaret olabilir. Bu durumda mutlaka doktorunuza başvurun. Biyopsi alınarak yapılacak olan inceleme sonucu teşhis konulacaktır.

Dış genital bölgede bir şikayetiniz olmamasına rağmen vajinal enfeksiyon geçirmeniz halinde oluşan alıntılar da tahriş, kaşıntı, yanma oluşturabilir. Bu durumda önceliğiniz enfeksiyon tedavisi olmalıdır.

Genital Bölge Mantarları

Dış genital bölgede her kaşıntı mantar belirtisi olmayabilir. Bunun için hangi zamanlarda kaşıntı olduğu ve nasıl geçtiği takip edilmelidir. Mesela regl döneminde yaşanan kaşıntının sebebi pedlere karşı alerji olabilir. Ya da kondomlarda bulunan lateks maddesi de alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bu tür etkenler olmadığı halde uzun süren sebepsiz kaşıntılarda mantardan şüphelenebilirsiniz.

Vulvar Distrofi

Dış genital bölgede oluşan kaşıntının sebeplerinden birisi de vulvar distrofi olabilir. Bu yüzden genital bölge kaşıntısı halinde doktorunuza başvurmak en doğrusudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu