Sağlık

Diyabete ameliyatlı çözüm

Diyabete ameliyatlı çözüm bulundu!

Mide küçültme ameliyatı geçiren diyabet hastalarında, yapılan araştırmalara göre kan şekeri seviyelerinin normal olduğu görüldü. 8 yıl önce gastrik bypass ameliyatı olmadan evvel Evans, Tip 2 diyabet hastası imiş. Ameliyat sonucu tam 36 kg vermiştir. Cleveland kliniğinde geçirmiş olduğu operasyondan dolayı gastrik bypass’ın diyabet hastalarının ne şekilde etkilenmiş olduğunu araştırmak üzere Evans yardımcı olmuştur.

“Diyabet hastalığı tedavi edilmediği takdirde bir zamandan sonra körlük, böbrek yetmezliği, kalp krizi veya felç gibi rahatsızlıklara sebep olabilir” dedi. Dr. Philip Schauer. Dr. Schauer’ın yapmış olduğu araştırmalar sonucunda mide küçültme operasyonunun Tip2 diyabet hastalarını tedavi ettiği görülmüştür bunlar da birkaç yıl öncesinde yayınlanmıştır. Elde edilen bu bulgularda da aynı sonuçlar saptanmıştır.

Dr. Schauer, “En önemlisi de bu ameliyatı kan şekeri seviyesini 3 yıl boyunca düşürmektedir.” Diye ekledi. Mide küçültmek için yapılan ameliyatlar yalnızca gastirik bypass için yapılmamakta ama genellikle bu nedenden dolayı yapılır. Gastrik bypass ameliyatında, doktor hastanın midesinin büyük bir kısmını geçerek direk ince bağırsağa yöneliyor.

Ameliyat sonrası kişi mutlaka diyet yapması gereklidir. Ameliyat geçiren Evans sonuçlardan mutlu olduğunu söyledi ve “Ulaşmış olduğum sonuçlardan gayet memnunum. Böylelikle ilaçlardan kurtuldum, sağlıklıyım ve sosyal hayatımda daha aktif ve öz güvenliyim.”

Ameliyat pahalıdır fakat diyabet için ilaçlar bundan daha pahalıdır. Ameliyat sonrasında kullanılan ilaçlar azalmaktadır. Kolesterol seviyeleri de düşmektedir. Son olarak Marla Evans, “Ameliyattan sonra hayatımda yeni sayfa açtım artık şeker hastalığına sahip değilim, mutluyum” Dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu