Kadın Sağlığı

Doğum sonrası forma girmenin yolları

Doğum sonrası forma girmenin yolları

Yeni hamile kalmış anne adaylarının bebek dünyaya getirme heyecanlarının yanı sıra bir de gebelik esnasında aldıkları kiloları nasıl vereceklerini dert ediyorlar.

Bu endişenin getirisi olarak da anne adaylarının doğumdan sonra yaptıkları bilinçsiz diyetler kas kaybına ve sütlerinin besleyiciliği de azalıyor. Doğumdan hemen sonra kilo vermek isteyen anneler için uzman kontrolünde dengeli beslenme planı çok önemlidir. Memorial Ata şehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü üyesi Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, lohusa anneler için sağlıklı beslenme önerileri hazırladı.

Anne sütünün azalmamasına ve annenin kilo almamasına dikkat edilmeli!

Anne sütü çocuk için çok önemlidir, bebeğin gelişim döneminde annenin sütünü azaltmayacak bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Tahıl, süt, sebze, meyve ve et gruplarına kesinlikle yer ayrılmalıdır. Günün üç öğününe bu besinler düzenli şekilde dağıtılmalıdır. Et grubunu yani tavuk, balık ve kırmızı eti öğlen ve akşam yemeklerine dağıtabilir. sebzeleri yemeklerde ya da salatada kullanabiliriz. Bunun dışında ceviz badem gibi güç verici şeyler de eksik edilmemelidir. Üç öğünden de ekmek ve salata eksik edilmemelidir. Ekmek yerine bazen çorba içilebilir.

Besin çeşitlerinden ne kadar tüketilmeli?

Annemizin günlük alması gereken kalori miktarı kendi kilosu ile orantılı olarak ayarlanır. Çoğunlukla bu değer 2000 kalori olur. Çünkü anne emzirme ile zaten 300 400 kalori harcar zaten. Mesela et grubundan bir adet köfte yaklaşık 170 kaloridir. Süt grubundan seçilenler yaklaşık 150 kalori sayılabilir. Bir dilim ekmek 70 kalori iken bir kase çorba yaklaşık 150 kalori ye denk gelir. Bu yüzden çorbalara çok fazla yağ koymamalıyız. Meyveler emzirme döneminde gaz yapabilir o yüzden komposto tüketilmelidir. Bir porsiyon meyve yaklaşık 40 50 kaloriye denk gelir. Sebze grubu ise 60-70 kaloriye denk gelir. 4 kaşık sebze yemeği için 70 kalori diyebiliriz. İçinde et olan sebze yemeği ise yaklaşık 150 kaloridir. Ya bir öğünde sekiz kaşık sebze yemeği tüketin yada dört dört iki öğüne paylaştırın.

Bol bol sıvı tüketin

Bebek emzirirken yani doğumdan sonra doğum esnasından daha fazla suya ihtiyaç duyulur. Su metabolizması bebek emzirirken daha çok çalışır. Normal de su sindirime zaten katkı sağlamaktadır bir de üzerine süt oluşumu da eklenince ihtiyaç artıyor. Yani sütün azalmaması için bolca su alınmalıdır vücuda. Günde en az üç litre su tüketmelisiniz. Sadece su değil sıvı tüketimi de süt oluşumunu destekler, mesela süt, limonata, ayran, komposto gibi. Fakat kafein içeren içecekler size zarar verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu