Kadın Sağlığı

Önce dondur sonra kariyer yap

Önce dondur sonra kariyer yap

Amerikan kanalında yayınlanmış olan bir haberde, anne olmak isteyen fakat kariyer hayali olan bayanlara “ilk önce dondur, sonra kariyer yap!” ikazında bulundu.

Üreme İmmünolojisi ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Halit Fırat Erden tüp bebek ile alakalı olarak, “35 yaşından itibaren kadınlardaki üreme yeteneği git gide azalmaktadır. Hem kariyer hem de çocuk sahibi olma düşüncesini çözmesi gereklidir.” Dedi.

Öncelik olarak çocuk sahibi olmayı erteleyen ve ileri ki yaşlarda sahip olmak istediği zaman üreme yeteneğini kayıp ettiği hakkında üreme uzmanından kötü bir haber alabilir. 2008 yılında Amerika’da yapılmış olan aile gelişimi konulu resmi çalışmalar sonucuna göre 40-44 yaşlarındaki kadınlar, kendi istekleri ile çocuk sahibi olmayan kadınlar ile çocuk sahibi olmak isteyenler eşit durumdadır.

2013 yılında New York Üniversitesi’nde yapılmış olan çalışmada 183 tane kadının %19’u yumurtalarını dondurmasaydı çalışma ortamları daha serbest olsaydı çocuk sahibi olabilecekleri bilgileri elimize geçti. Halbuki yumurtalarını donduran kişi anne olma konusunda ciddi bir kararla adım atmış olur. Bu karar iş hayatı ve ikili ilişkilerde gayet olumlu sonuçlara sebep olur.

En kritik 35 yaş

1,5 milyon yumurta hücresiyle kız çocukları doğmaktadır. Yumurtalar, doğumdan başlayarak her ay gebelik, ergenlikten önce, lohusalık zamanları da dahil harcanmaktadır. 35 yaşını geçtikten sonra bu süreç oldukça hızlanmaktadır. Anne olabilme olasılığı azalmaktadır. Amerika’da yumurtalarını dondurtan bayanların yaklaşık ortalama yaşları 2 yıl öncesinde 39 olurken şu anda 37’dir. Kadın doğum uzmanları bunun için kadınlar 30’lu yaşların başlarında başvurmakta olduğu söylenmektedir.

Kariyer mi çocuk mu baskılarından kurtulmanın yolu

Çocuk sahibi olmayan kadınlar yaklaşık olarak 35 yaşına kadar çevresinden merak etmiş olduğu soruların cevaplarını almaktadır. Asıl merak ettiği konu ise çocuk sahibi olmasındaki engeller nelerdir. Bunu merak etmesi sonucunda kadın kariyere daha çok istekli olmaktadır. Hal böyle olunca kadın beraber olduğu kişi ile evliliğe gidebilir miyim, aradığımı bulabilecek miyim gibi sorular aklını karıştırabilir ve baskılardan biran önce kaçmak ister.

Kadınların biyolojik saatinin hızlı oluşundan erkekler kadınlar kadar aceleci olmamaktadırlar. Kadının işinde oldukça başarılı olması, gelirinin çok iyi olması ve çevresinde oldukça saygın olmasına rağmen, halen evli olmaması, bebek sahibi olmaması ve doğurganlığın azalmasıdır. Yumurtalarını iş hayatı için dondurup daha sonra çocuk sahibi olma düşüncesi kadınları rahatlatmaktadır.

Türkiye’de hangi koşullarda yumurta dondurma işlemi yapılmaktadır?

Gelişen teknoloji ile kadının yumurtası, erkeğin sperm hücresi ve embriyonun dondurulup çok uzun zaman zarfında muhafaza edilebiliyor. Daha sonra çıkarılıp bunlar kullanılabiliyor. Evli olan çiftlerde, tüp bebek tedavisi yapılırken embriyolar yasal yollarla dondurulup muhafaza edilebiliyor. Lakin evli olmayanlar için yumurta, sperm dondurmasında kısıtlamalar vardır. Bekar olup da anne olmayı ertelemek isteyen kadınların bunu yapması yasal değildir. Bilhassa +35 yaş kadınlarda önemli sorunlara yol açar.

Kadının yumurta hücresinin dondurulmasının mutlaka önemli bir sebebi olması gerekir ve bunun belgelenme zorunluluğu vardır. Bu önemli sebepler içerisinde, kadın yumurtalığı alınması, ameliyat olması, kemoterapi olacak ise bu operasyonlar sonucu kadınların yumurtalıklarını çalışmasının engellendiği için bu gibi durumlarda dondurulması yasaldır.

Dondurulmuş olan yumurta hücresi sıvı azot içerisinde -195 derece olan tankta yıllarca muhafaza edilebilmektedir. Türkiye’de yasal olan sınır 5 yıldır. Alınan yumurta hücresi tüp bebek laboratuvarlarındaki dondurma bölümünde muhafaza edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu