Sağlık

Düzenli aspirin kanser riskini azaltıyor

Aspirin kanser riskini azaltıyor

Aspirini düzenli kullanılması sonucunda mide ve bağırsak kanseri riskini en aza indirdiği yapılan araştırmalara göre açıklanmıştır. Bilim insanlarının açıklamasına göre ingiltere’de 50 yaşın üzerinde olan insanlar 10 yıl süre boyunca aspirinin kullanılması sonucunda 20 yılda 112 binden az ölümlerin olacağını açıkladı.

Aspirin kullanmadan önce doktora başvurulmalıdır çünkü bu ilaç iç kanama yapabilir. Londra’da bulunan bir üniversitede hazırlanan rapor kanser vakalarını incelemektedir.

Bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmada aspirin kullanımının hem faydası hem de zararının olduğu toplamda 200 tane çalışma inceledi. Bu çalışmada aspirin kullanıldığı zaman bağırsaklar, mide, yemek borusu kanserini %30-40 azalttığını gündeme getirdi. Ayrıca akciğer ve prostat kanserinden ölümleri azaltmaktadır.

Yalnızca 10 yıl

Aspirinin etkili olması için en az 5 yıl kullanılması gerekiyor. Araştırma yapılan üniversite profesörü Jack Cuzick 50 yaşını doldurmuş ve üzerinde olan kişiler 75-mg aspirini düzenli olarak 10 yıl boyunca kullanmaları gerektiğini söyledi.

Uzmanlara göre, 60 yaşında olan bin kişi 10 yıl gibi bir sürede aspirini düzenli olarak alması durumunda kanser vakasında değişimler göründüğünü bildiriyor:

  • 16 kişi kanserden ölümün azalması,
  • 1 kişi kalp krizinden ölümün azalması,
  • 2 kişi iç kanama nedeniyle ölümün artması.

Prf. Cuzick “aspirinin ciddi anlamda yan etkileri vardır, bunun yanı sıra sigarayı bırakmak ayrıca kilo vermekten daha sonra aspirin kullanımı kanser olma olasılığını azaltmakta en etkili yöntemdir” diyor.

  • Aspirinin beyin ve mide kanaması yapma olasılığını artırdığı biliniyor.
  • Bazı kan seyreltici ilaçları kullanan kişiler ile sigara ve içki kullananlarda aspirinin olumsuz etkilere maruz kalacağı belirtiliyor.
  • Aspirin kullanımının kanseri neden ve nasıl önlediği tam olarak bilinmemektedir.
  • Uzmanlar enfeksiyonu azalttığını veya hastalığın yayılmasına sebep olan kan hücrelerini etkilediğini düşünmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu