Kadın Sağlığı

Düzensiz Adet Kanamaları

Düzensiz Adet Kanamaları

Kaç yaşında olursa olsun hemen her kadının şikayetlerinden birisi adet düzensizliği sorunudur. Adet döngüsü her kadında 28 günde bir gerçekleşmelidir. Adet kanaması olan ilk günün üzerinden 28 gün geçtikten sonra diğer adet kanamasının olması gerekir. Düzenli adet görme bu şekildedir. Bir haftaya kadar olan gecikmeler de normal sayılabilir. Çünkü adet kanaması hem biyolojik hem de çevresel faktörlerden etkilenebilmektedir.

Adet kanaması en az 5 gün, en fazla ise 10 gün sürmektedir. Kadınlarda ortalama olarak adet dönemi 7 gündür ve bir kadın her adetinde ortalama 40 mililitre kan kaybı yaşamaktadır.

Bazı kadınlarda ise nadiren iki adet döneminin ortasında yaşanan yumurtlama döneminde kanama yaşanabilir. Ancak birkaç damla ya da lekelenme şeklinde olabilir. Bu adet kanaması değildir, bu yüzden adet düzensizliği sayılmaz. Bunun dışındaki adet dönemindeki değişiklikler adet düzensizliği sayılmaktadır. Ancak adet düzensizliğinin varlığı için adet döneminin düzenli olarak takip edilmesi ve kayıt altına alınması gerekir.

Adet Düzensizliği Şekilleri

  • Üst üste üç ay geciken veya altı ay boyunca hiç olmayan adet kanaması adet görememedir.
  • Adet döngüsünün 35 günden çok olması seyrek-geç adet görmedir.
  • Adet döngüsünün 21 günden kısa olması sık adet görmedir.
  • Adet döneminin uzun sürmesi ya da kanamanın çok olması aşırı kanamalı veya uzun süreli adet görmedir.
  • İlişkiden hemen sonra ya da ertesi gün yaşanan kanamalar, ilişki sonrası kanama durumudur.
  • Ergenlik çağı için erken denilecek dönemde olan kanamalar çocukluk çağı kanaması olup, mutlaka nedeni bulunmalıdır.
  • Ergenlik çağında yaşanan ilk kanamaların düzensiz olması normal sayılır ve zamanla düzene girer.
  • Menopoz döneminde birden adet kesilmesi ya da kanama azalması gibi belirtiler olabilir.

Adet Düzensizliği Neden Olur ve Sebepleri Nelerdir?

Adet düzensizliğinin ilk sebebi hamilelik ihtimalidir. Alışık olunmayan gecikmeler ilk olarak gebeliğe işarettir. Doğum kontrol yöntemi uyguluyor olsanız da bu ihtimal vardır. Bu yüzden ilk olarak gebelik testi yapılıp, gebelik yoksa diğer sebeplere eğilmek gerek.

Bir diğer önemli sebep tiroid bezi hormonlarındaki değişimlerdir. Bu hormonlar kadınlık hormonları ile doğrudan bağıntılıdır. Bu yüzden hormonların az veya çok olması da adet düzensizliği olarak yansıyacaktır.

Adet Kanaması Neden Görülür

Kadınlarda her ay üretilen yumurta döllenmek üzere rahime yerleşir ancak döllenmeyen yumurta, rahim iç tabakası ile birlikte kanama yoluyla dışarı atılır. İşte bu yüzden gebelik oluşmayan her ay adet kanaması yaşanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu