Kadın Sağlığı

Düzensiz Adet Kanaması, Hastalık Belirtisi

Düzensiz Adet Kanaması, Hastalık Belirtisi

Kadınlar her ay adet olduğundan, adet döngüsü kadın sağlığını etkileyen faktörlerdendir. Kadınları en çok endişelendiren ise adet döngüsünün düzensiz olmasıdır. Çünkü bu durum miyom veya kit gibi hastalıkların belirtisi olabilir.

Depresif Ruh Hali Ve Aşırı İştah Görülebilir

Doğurgan çağdaki kadınlarda normal adet kanaması 21-35 günde bir olur, ortalama beş gün sürer ve yaklaşık 40 ml kan kaybı yaşanır. 7 günden uzun süren ve daha çok kaybı yaşanan durumlar ile 21 günden az ve 35 günden fazla olan döngüler ise normal değildir.

Adet kanaması öncesinde yaşanan belirtiler her kadında farklılık gösterse de genelde gerginlik, iştah değişikliği, bel ve karın ağrısı, göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet gibi belirtiler görülür. Kadınların çikolata isteğinin sebebi de vücudun şekerli şeylere olan ihtiyacıdır.

Adet Düzeninde Sapmalar Normal Değildir

Günlük hayatta yaşanan stres, vücuttaki değişimler, hava değişimleri gibi pek çok faktör adet döngüsünü etkilemektedir. Ancak bu etki önemli sayılmayacak birkaç günlük değişimlere sebep olur. Adet dönemindeki belirgin düzensizlikler üreme sistemindeki bir aksaklıktan kaynaklandığı için normal değildir. Gerekli incelemeler yapıldığında kist, miyom ve benzeri sebepler ile karşılaşılabilir. Ancak illa ki bir hastalık vardır da denilemez. Tüm incelemeler yapılmasına rağmen bir bulguya rastlanmazsa Disfonksiyonel Uterin Kanama (DUK) denilen sebepsiz adet düzensizliği tanısı konulabilir.

Düzensizliğin Kaynağı Belirlenmeli

Düzensiz adet kanamalarında %25’inin sebebi üreme organı problemleri iken, %75’inin sebebi ise hormonal problemlerdir. Rahimde miyom, polip, tümör veya yumurtalık kisti gibi sorunlar olması adet düzensizliği sebebi olabilir. Bunlar yoksa ikinci ihtimal olarak hormonal incelemeler yapılmalıdır.

Tüm bu incelemelerin yapılması için mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır. Yapılacak muayenede vajina, rahim, kanallar, yumurtalıklar gibi üreme organları ultrasonografi ile gözlemlenir. Yine bu yöntemle rahim zarının kalınlığı da ölçülür. Bu aşamalarda üreme organlarında sorun varsa fark edilir ve ona göre tedavi yöntemi belirlenir.

Kanama Miktarının Ve Adet Gününün Artması Miyomu İşaret Edebilir

Adet döneminin uzun sürmesi ve kanama miktarının çok olması miyoma veya polikistik overe işaret edebilir. Bunlar ciddiye alınması gereken sorunlardandır. Çünkü polikistik over sendromu tedavi edilmediği takdirde çocuk sahibi olamamak gibi kötü sonuçlara yol açmaktadır. Ayrıca bu durumun rahim iç zarı enfeksiyonu belirtisi olması da söz konusu olabilir.

Tedavi Düzensizliğin Nedenine Bağlı Olmalı

Kanamaların sebebi üreme sorunları ya da hormonal sebepler olarak belirlenmeli ve bu aşamadan sonra hastalığa göre tedavi uygulanmalıdır. Mesela rahimde ciddi bir miyom varsa ameliyatla alınması gerekir. Bu ameliyatlar da kapalı ameliyat şeklinde yapılır. Hastanede kalış süresi ve iyileşme süresi de büyük ölçüde iyileşme gösterir.

Hormonal düzensizlikler olması halinde de adet düzenleyici ilaçlar kullanılır. Doğum kontrol hapları da bu amaçla kullanılanlardan biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu